ALTIN

30 Ocak 2023
ALTIN Saatlik ve günlük teknik grafik görünümü.

Günlük Grafik : Yatay

Direnç 2,000 USD
Destek 1,866 USD ve 1,800 USD

4 Saatlik Grafik : Yatay

Direnç 2,000 USD
Destek 1,896.67 USD ve 1,866 USD

30 Ocak Pazartesi

Altının ons fiyatı haftanın son işlem günü büyük ölçüde yatay bir seyir izledikten sonra 1,928.24 USD ile önceki seansın 1.08 USD (-%0.06) altında kapandı. Günlük periyotta halen bir yükseliş trendi görülse de son rallinin fiyatları oldukça hassas bir seviyeye taşımış olması, devamında kayda değer düzeltici hareketler görme riskimizi artırıyor. Fiyatların kayda değer bir süredir aşırı alım seviyelerinde olmasına karşılık stokastiğin artık yönünü aşağı çevirmeye başlaması, devamında bir düşüş görebileceğimiz anlamına geliyor. İlk destek, hem son dipleri gördüğümüz hem de yükselen trend çizgisinin ve 21 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1,897 USD bölgesi civarlarında bulunuyor. Fiyat bu seviyelerin üzerinde kaldıkça tablonun iyimser olduğunu söyleyebilir isek de, aşağı yönlü bir hareketlenme kayda değer bir düşüş sürecini de beraberinde getirebilir.

4 saatlik grafiğe baktığımızda, momentumun bir miktar yavaşladığını ve şu anda 1,950 USD’deki direnç ile 1,920 ila 1,915 USD bölgesindeki destek arasında yatay bir aralık oluştuğunu görüyoruz. Desteğe düşüşlerde alıcılar hızla harekete geçse de fiyat şu anda 21 barlık hareketli ortalamanın altında ve ortalama çizgisini de aşağıya doğru çekiyor. Yukarı yönlü trend devam ederken 1,897 USD seviyesindeki kilit destek seviyesi halen geçerliliğini koruyor. Şimdilik her iki periyot için de yatay görüşümüzü koruyoruz.

Günlük Grafik : Yatay

4 Saatlik Grafik : Yatay

27 Ocak Cuma

Altın ons fiyatları Perşembe günü 17.90 USD (-%0.92) gerileyerek 1,929.10 USD seviyesinden kapandı. Günlük periyotta halen bir yükseliş trendi görülse de son rallinin fiyatları oldukça hassas bir seviyeye taşımış olması, devamında kayda değer düzeltici hareketler görme riskimizi artırıyor. Nitekim fiyatların nispeten uzunca bir süredir aşırı alım seviyesinde olması, ardından düzeltici nitelikte bir düşüş gelebileceğini düşündürüyor. Mevcut seviyelerden yaşanacak bir geri çekilmenin, 21 günlük hareketli ortalamayı da bulduğumuz geçen haftanın en düşük seviyeleri olan 1,880 ila 1,866 USD aralığında güçlü bir destek bulacağını tahmin ediyoruz.

4 saatlik grafiğe baktığımızda, stokastiğin daha yüksek bir tepe oluşturarak fiyatta en son tepeyi teyit etmesi şimdilik yukarı yönlü momentumun güçlü olduğunu gösteriyor. Son birkaç seansta 1,920 USD seviyesinde geçici bir destek oluştuğunu görüyoruz ki onun da altında 1,896.97 USD seviyesi geliyor. Bu seviyenin altına doğru bir inişin ise yükseliş trendinde bir kırılmaya yol açacağını ve daha güçlü düzeltici hareketleri beraberinde getirebileceğini düşünüyoruz. Hal böyleyken, her iki periyot için de yatay yöndeki görüşümüzü koruyoruz.

 

 

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.