ALTIN

30 Eylül 2022
ALTIN Saatlik ve günlük teknik grafik görünümü.

Günlük Grafik : Yatay 

Direnç 1,700 USD ve 1,800 USD
Destek 1,600 USD

4 Saatlik Grafik : Yatay 

Direnç 1,680 USD ve 1,700 USD
Destek 1,600 USD

30 Eylül Cuma

Altının ons fiyatı Perşembe gününe düşüşlerle başlasa da ilerleyen saatlerde yükselişe geçerek seansı 1,660.70 USD’den kapattı. Günlük grafikte, Çarşamba günkü güçlü yükseliş ve dip oluşumunun ardından, Perşembe günkü fiyat hareketleri bir alıcı talebi olduğunu gösteriyor. Stokastiğin yükselse de aşırı satım seviyelerinde kalması da, mevcut seviyelerin hemen üzerinde bulunan direncin yeniden test edilme ihtimalini artırıyor. Bununla birlikte, herhangi bir momentum sapması belirtisi olmaksızın düşüş trendinin devam etmesi yakın vadedeki olası düşüşlerin birer düzeltici hareketten ibaret olabileceği anlamına geliyor. Nitekim bu tabloda trendin yön değiştirdiğini düşünebilmemiz için daha yüksek bir dip oluşturacak bir geri çekilme görmemiz gerekiyor. Görüşümüz yatay kalmaya devam ederken, çok küçük bir olasılık da olsa fiyat hareketinin hızla tersine dönmesi ile 1,700 USD’nin üzerinde kararlı bir kapanış yaşanması durumunda halen bir yükseliş potansiyeli olduğunu görüyoruz. Bu seviyeden kararlı bir geri dönüş ise manzaranın gittikçe daha da kötümser bir hal alacağı şeklinde yorumlanabilir.

4 saatlik grafiği incelediğimizde, önceki yukarı yönlü momentum sapmasının ilk etkileri tamamlanmışa benzerken bir yükseliş trendi oluştuğu görülüyor. Stokastiğin aşırı alıma dönme eğilimine rağmen, bu durum, kısa vadeli momentumun olumlu seyretmesiyle birleştiğinde, önümüzdeki saat ve günlerde daha yüksek seviyeler görme ihtimalimizin de hayli yüksek olduğu anlamına geliyor. Ancak, yukarı yönlü hareketlerde güçlü bir direnç söz konusu iken, ilk yükselişin sınırlı olması muhtemeldir; dolayısıyla mevcut tablonun cazip bir alım fırsatı sunduğunu söyleyemeyiz. Hal böyleyken, fiyat net biçimde direncin altında seyrettikçe yatay yöndeki görüşümüzü koruyor ve bu seviden kararlı bir geri dönüşün yakın vadede satışa dönmek için cazip bir fırsat sunabileceğini düşünüyoruz.

Günlük Grafik : Yatay

4 Saatlik Grafik : Yatay

29 Eylül Perşembe

Altının ons fiyatı Çarşamba günü +%1.90 artışla 1,659.93 USD’ye yükseldi. Günlük grafiğe baktığımızda, Çarşamba günü yaşanan sert yükseliş, bir dip oluşmakta oluşabileceğine dair erken bir gösterge niteliğinde; keza stokastiğin aşırı satım seviyelerinde yönünü yukarı çevirmeye başlaması da bu görüşe ağırlık katıyor. Bununla birlikte, herhangi bir momentum sapması belirtisi olmaksızın düşüş trendinin devam etmesi yakın vadedeki olası düşüşlerin birer düzeltici hareketten ibaret olabileceği anlamına geliyor. Görüşümüz yatay kalmaya devam ederken, çok küçük bir olasılık da olsa fiyat hareketinin hızla tersine dönmesi ile 1,700 USD’nin üzerinde kararlı bir kapanış yaşanması durumunda halen bir yükseliş potansiyeli olduğunu görüyoruz. Bu seviyeden kararlı bir geri dönüş ise manzaranın gittikçe daha da kötümser bir hal alacağı şeklinde yorumlanabilir.

4 saatlik periyotta yukarı yönlü bir momentumu sapması oluşması ve kısa vadeli momentumun da pozitife dönmesiyle birlikte fiyatın sert bir şekilde yükseldiği görülüyor . Stokastiğin aşırı alım seviyelerine yaklaşmasıyla bu sapmanın ilk etkileri hızla geçerliliğini yitirecek gibi duruyor; ancak 21 barlık hareketli ortalamanın üzerine doğru kararlı bir kırılma ile önümüzdeki saat ve günlerde 1,680 USD – 1,700 USD arası direnç bölgesine doğru yükselişler görme olasılığımız da hayli yüksek. Yine de biz fiyat bu bölgenin net biçimde altında seyrettikçe yatay yöndeki görüşümüzü koruyor ve bu seviden kararlı bir geri dönüşün yakın vadede satışa dönmek için cazip bir fırsat sunabileceğini düşünürüz.

28 Eylül Çarşamba

Salı gününe yükselişle başlayan altın ilerleyen saatlerde bir miktar hız kaybetse de seansı 1,628.95 USD ile bir önceki günün %+0.42 üzerinde tamamladı. Günlük grafikte fiyatın 1,680 USD – 1,700 USD arasındaki direnci birkaç kez test ettikten sonra yönünü aşağı çevirmesiyle analizimiz büyük ölçüde geçerliliğini koruyor. Salı günkü fiyat hareketi, alıcıların ortaya çıkmaya başlamasıyla yakında bir dip oluşabileceğine dair erken sinyaller verirken stokastiğin aşırı satımda olması da dipten güçlü bir yükseliş görebileceğimizi düşündürüyor. Bununla birlikte, herhangi bir momentum sapması belirtisi olmaksızın düşüş trendinin devam etmesi yakın vadedeki olası düşüşlerin birer düzeltici hareketten ibaret olabileceği anlamına geliyor. Görüşümüz yatay kalmaya devam ederken, çok küçük bir olasılık da olsa fiyat hareketinin hızla tersine dönmesi ile 1,700 USD’nin üzerinde kararlı bir kapanış yaşanması durumunda halen bir yükseliş potansiyeli olduğunu görüyoruz. Bu seviyeden kararlı bir geri dönüş ise manzaranın gittikçe daha da kötümser bir hal alacağı şeklinde yorumlanabilir.

4 saatlik grafikte yukarı yönlü bir momentum sapması meydana gelmiş olması satış baskısının azaldığının gösteriyor ki bu da bir yatay konsolidasyon süreci veya dipten güçlü bir yükseliş görebileceğimiz anlamına geliyor. Olası bir yükselişte fiyat 21 barlık hareketli ortalamanın üzerine çıkabilir ki bu da kısa vadeli momentumu pozitife çevirerek devamında 1,680 USD’ye doğru daha yüksek tepeler görmemizi sağlayabilir. Yine de günlük periyottaki manzara göz önüne alındığında, olası yükselişlerin düzeltici hareketlerden fazlası olduğunu söyleyebilmemiz için henüz çok erken; dolayısıyla görüşümüzü Yükseliş yönünde revize etmeden önce 1,700 USD’nin üzerini görmemiz gerekiyor.

27 Eylül Salı

Altının ons fiyatı Pazartesi günü -%1.38 daha düşerek 1,622.06 USD’den kapandı. Günlük grafiği incelediğimizde, fiyatın 1,680 USD – 1,700 USD arasındaki direnci birkaç kez test ettikten sonra düşüşe geçtiğini görüyoruz; dolayısıyla analizimiz büyük ölçüde geçerliliğini koruyor. Fiyatın, her ikisi de stokastik tarafından doğrulanan daha düşük bir tepe ve daha düşük bir dip oluşturması bir düşüş trendinin sürmekte olduğunu gösterirken, bu tablo aşağı yönlü hareketlerin anlamlı bir şekilde devam etme ihtimalini artırıyor. Yine de biz, fiyatın aşırı satım mekaniğini göz önünde bulundurarak, yakın vadede görüşümüzü düşüşe çevirmeyi uygun bulmuyoruz ve çok küçük bir olasılık da olsa fiyat hareketinin hızla tersine dönmesi ile 1,700 USD’nin üzerinde kararlı bir kapanış yaşanması durumunda halen bir yükseliş potansiyeli olduğunu görüyoruz.

4 saatlik grafiğe bakıldığında, fiyatın bir dizi daha alçak tepe ve daha alçak dip oluşturmasıyla düşüş trendi devam ederken, 21 barlık hareketli ortalamanın altında seyreden fiyat ortalamayı da aşağıya çekiyor. Hal böyleyken, riskler aşağı yönde seyretmeyi sürdürecek gibi gözükse de fiyatların halen aşırı satımda olması ve mevcut seviyelerden güçlü bir yükseliş  olasılığının tamamen ortadan kalkmaması nedeniyle görüşümüzü düşüşe çevirmek konusunda aceleden yana değiliz.

26 Eylül Pazartesi

Altının ons fiyatı haftanın son işlem günü -%1.58 düşüşle 1,644.70 USD’ye geriledi. Günlük grafiği incelediğimizde, fiyatın 1,680 USD – 1,700 USD arasındaki direnci birkaç kez test ettikten sonra düşüşe geçtiğini görüyoruz. Fiyatın, her ikisi de stokastik tarafından doğrulanan daha düşük bir tepe ve daha düşük bir dip oluşturması bir düşüş trendinin sürmekte olduğunu gösterirken, bu tablo aşağı yönlü hareketlerin anlamlı bir şekilde devam etme ihtimalini artırıyor. Yine de biz, fiyatın aşırı satım mekaniğini göz önünde bulundurarak, yakın vadede görüşümüzü düşüşe çevirmeyi uygun bulmuyoruz ve fiyat hareketinin hızla tersine dönmesi ile 1,700 USD’nin üzerinde kararlı bir kapanış yaşanması durumunda halen bir yükseliş potansiyeli olduğuna inanıyoruz.

4 saatlik periyotta, fiyatın son konsolidasyon aralığının alt sınırından da aşağıya düştüğünü görüyoruz. Bu düşüşün stokastik tarafından teyit edilmesi, son konsolidasyonun aslında daha geniş çaplı düşüş trendi içinde düzeltici bir hareketten ibaret olduğunu ve ardından düşüş trendinin devam edeceğini düşündürüyor. Yine de biz, günlük periyotta olduğu gibi, yakın vadede satışa geçmek için acele etmeyeceğiz ve daha iyi bir risk-kazanç fırsatı belirmesi için beklemede kalacağız.

23 Eylül Cuma

Altının ons fiyatı inişli çıkışlı bir seyir izledikten sonra 1,671.13 USD ile önceki güne yakın bir seviyeden kapandı. Günlük grafiği incelediğimizde, 1,680 USD ile 1,700 USD arasındaki direncin geçerliliğini koruduğunu görüyoruz; dolayısıyla analizimiz de değişmiyor. Bununla birlikte yukarı yönlü bir momentum sapması oluşması son dönemdeki satışların hız kesmeye başladığını düşündürüyor ki bu tip manzaralar genellikle önemli dönüm noktalarında önce görülür. Yine de fiyat 1,680 USD ile 1,700 USD aralığındaki direncin altında kaldıkça biz görüşümüzü yatayda tutacağız ve sadece teyit edilmiş momentum sapması ile eşzamanlı olarak bu bölgenin üzerinde kararlı bir kapanış görürsek yükselişe döneceğiz. Alternatif bir senaryoda mevcut dibin stokastik tarafından teyit edilmesi ise mevcut düşüş trendinin halen güçlü olduğunu ve düşüşlerin devam edebileceğini düşündürecektir.

4 saatlik periyotta fiyat direncin biraz altında, yatay konsolidasyon kanalındaki seyrini sürdürüyor. Önceki yukarı yönlü bir momentum sapmasının ilk etkileri ortadan kalkmış gibi gözükse de, son dönemde düşüşlerin durması, önemli bir dibin oluşmakta olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, fiyat ne kadar uzun süre direncin altında konsolide olursa aşağı yönlü riskler o kadar artacağından, bunun ardından hızlı bir yükseliş görmek isteriz.

 

 

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.

bool(true)