ABD TÜFE verisi (Mayıs 2024)

13 Haziran 2024
Benzin fiyatlarındaki gerileme ile manşet aylık bazda değişim göstermedi. Temmuz 2022’den beri ilk defa manşetin aylık değişimi %0.0

 

  • Beklentilerimden daha iyi bir veri seti. Süper çekirdekte aylık değişim -%0.04. Süper çekirdeğin yıllık değişimi ise %4.9’dan %4.8’e gerilemiş durumda.
  • Yıllık rakam yeterli bir düşüş sergilemese de piyasa aylığı görünce ABD 10 yıllık getirilerini +10 baz puan geriletti.
  • Çekirdekte ürünler enflasyonunda “deflasyon” artıyor. Yıllık rakam -%1.3’ten -%1.7’ye geriledi. Çekirdekte hizmetler tarafı ise yıllık değişimde %5’in üzerinde devam ediyor. Mayıs ayında çekirdek hizmetler %5.3’ten %5.2’ye geriledi. Çekirdek hizmetlerdeki yapışkanlık dezenflasyon sürecinde son düzlüğün rahat geçeceğine dair umutlarımı pek arttırmadı.
  • Çekirdekte aylık bazda gerileme gösteren kalemler yeni araçlar, giysi ve ulaşım hizmetleri. Barınma son dört aydır %0.4 artış gösteriyor… Gecikmeli etki bu ayda gelmedi…

Sonuç: Nisan ayına paralel dezenflasyon sürecine dair Q1 verilerine kıyasla daha iyi. Ancak bu veri ile Fed bu akşam “güvercin” olur yorumu yapmak hiç kolay değil. Mevcut fiyatlamalar ile kapanış fiyatlamaları arasında kayda değer farklar olabilir.

Piyasa fiyatlamaları:

  • Veri seti beklentilerimden iyi olduğu için fiyatlamalar da beklentilerimle uyuşmadı. Dolar endeksi geriliyor, değerli metallere alım geliyor ve ABD endeks vadelileri pozitif.
  • Kasım ayına dair faiz indirimi fiyatlaması %100’ün üzerine çıktı. Eylül ayı olasılığı %70’in üzerinde… Fed’den bu akşam nokta grafikte iki faiz indirimi beklentim ile paralel. Eylül-Aralık bekliyorum.
  • Bitcoin $69k’nın üzerinde.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.