ABD verileri

27 Haziran 2024
İlk çeyreğe dair büyüme verisinde üçüncü revizyonu ve mayıs ayı dayanıklı mal siparişleri verisini aldık.

 

  • Büyümede yukarı revizyona çok takılmayın. Kişisel harcamalarda ciddi bir aşağı revizyon var. Tüketim risklerinin arttığını gösteriyor. Hükümet harcamaları ve konut dışı yatırımların artması nedenli manşette hafif bir yukarı revizyon gerçekleşmiş. https://www.bea.gov/news/2024/gross-domestic-product-third-estimate-corporate-profits-revised-estimate-and-gdp-industry
  • İlk çeyreğe dair şirket karlarında aşağı revizyon var. “Profits from current production (corporate profits with inventory valuation and capital consumption adjustments) decreased $47.1 billion in the first quarter, a downward revision of $26.0 billion from the previous estimate.
  • GDI’da %0.2’lik aşağı revizyon var (GDI-GDP makasına meraklısı değilseniz, anlamadım diyorsanız, bu maddeyi geçin. Önemli olduğunda, fiyatlamalar açısından gerekli olduğunda bilgilendirme yaparım)
  • İlk çeyrekte dezenflasyon sürecinde durma noktasına gelindiği çekirdek PCE’de çeyrek değişiminde yukarı revizyon  ile bir kez daha karşımıza çıkıyor. Piyasa nisan-mayıs TÜFE verileri sonrası bu tarafa çok takılmayacaktır. Ancak enflasyon savaşında son düzlüğün kolay geçmeyeceğine (Engebeli olacağına) dair bir detay olarak düşünülebilir. Yarın mayıs ayı PCE verisi açıklanacak.
  • Dayanıklı mal siparişlerinde ulaşım dışı kalem aylık bazda gerileme gösterdi.

Hem büyüme verisinde hem de dayanıklı mal siparişlerinde “detaylar” iyi değil. Az mikarda değerli metallere gelen alımlar büyüme riskleri nedenli. Ancak gene de ben bir satış dalgası daha gördükten sonra altın ve gümüşte pozisyon açmayı öneririm. İzlediğim seviyeleri yazmaktan yoruldum tekrarlamıyorum. Veri seti sonrası azda olsa ABD 10 yıllıklarına alım geldi.

  • Hem bu veri seti hem de dün Micron bilançosu sonrası bugün Nasdaq’ta seans içinde satışların artmasını bekliyorum. Hayırlısı.

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.