ABD Verileri

1 Temmuz 2024
Mayıs ayına dair PCE, kişisel gelirler ve kişisel harcamalar verilerini aldık.

 

  • Kişisel harcamalar verisi sonrası Atlanta Fed Q2 büyüme beklentisinde “gene” aşağı yönlü revizyon bekliyorum. ABD’de tüketim bazlı riskler artıyor. Bu hafta bu düşünceyi destekleyen gelişmeler: Q1 GDP revizyonu, devam eden işsizlik başvurularında artış, Nike bilançosu ve kişisel harcamalar.
  • PCE veri seti beklentilere paralel. Manşet aylık bazda değişim göstermeyerek Kasım 2023’ten beri en düşük seviyede. Çekirdekte aylık bazda değişim (%0.08’den %0.1’ıe yuvarlanmış) Kasım 2020’den beri en düşük artış… Çekirdekte yıllık değişim %2.57 ile Mart 2021’den beri en düşük artış.

Resmi açıklama: https://www.bea.gov/news/2024/personal-income-and-outlays-may-2024

Piyasa etkisi;

  • PCE verisi beklentilere paralel açıklandığı için faiz indirimi fiyatlamalarına yeni bir etki olmamalı. Eğer olursa kişisel harcamalar kaynaklıdır.
  • Tüketim bazlı risklerin bu hafta artmış olması değerli metallerde sırasıyla altın için $2.300 ons ve gümüş için $28.6 ons seviyelerinin aşağısından alım getirdi. Ancak ne dolar endeksi ne de 10 yıllık reel getiriler alımların “kısa vadeli” devamı adına güçlü sinyaller veriyor. Kısaca bir satış daha gelmeden yeni pozisyon almak işitemiyorum.
  • ABD 10 yıllıkları tekrardan %4.30 seviyesinin aşağısında olsa da Pazartesi kapanışına göre hala yukarıda.
  • Bitcoin $61.5k seviyesinde.
  • ABD endeks vadelileri hafif alıcılı. Haftalık kapanışları takip edeceğim.

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.