İşlem fikri: Jefferies Financial Group (JEF)

26 Mart 2024
Yılın ilk çeyreğinde ABD tarafında şirket tahvilleri ihraçları oldukça güçlü gerçekleşti. “Yatırım bankacılığı” iş kolunun toplam cirosunun içinde yüksek paya sahip finansal şirketler adına olumlu Q1’24 bilanço açıklamalarına sebep olacağını düşünüyorum.

SIFMA verilerine göre yılın ilk iki ayında ABD şirket tahvilleri ihraç miktarı $454.7 milyar ile yıllık bazda %31.1 büyüme gösterdi. https://www.sifma.org/resources/research/us-corporate-bonds-statistics/

 • JEF 2023 mali yılında (Kasım sonu bitiyor) toplamda $4.7 milyar ciro elde ederken bunun $2.28 milyarını yatırım bankacılığı hizmetlerinden elde etti. Geri kalanı varlık yönetimi ve aracılık faaliyetleri.
 • Toplam ciro büyümesi 2022 ve 2023’te yıllık bazda sırasıyla %27 ve %21 gerileme gösterdikten sonra 2024 yılında %35 artış bekleniyor. 2024 beklentilerinin güçlenmesinin ana nedeni finansal danışmanlık ücretleri (M&A hizmetleri), halka arzlar ve borçlanma araçları komisyonlarında artış beklentileri. Borçlanma araçları tarafında 2023 yılında $410 milyon olan rakamın 2024 yılında $783 milyona yükselmesi bekleniyor. Finansal danışmanlık tarafında ise 2023’te 1.2 milyardan 2024’te $1.6 milyara yükseliş bekleniyor. Halka arzlar tarafında da 2024 için ciro beklentisi $936 milyon.
 • JEF sene başından beri %12 primli ve ABD finansal sektör BYF’si olan XLF’in %10 yükselişinin üzerinde performans gösteriyor.

 • JEF’in kredi notu Aralık ayında Fitch tarafından BBB+’a yükseltildi.

 • ABD’de bölgesel bankacılık krizini ve Credit Suiess’in çöküşünü (UBS çok ucuza aldıJ) JEF’in üst yönetimi rekabet ortamı açısından kendileri lehine (Büyüme pozitif) gelişmeler olarak yorumluyor.

 • 2021 yılında stratejik ortaklığa gittiği ve geçen sene bu ortaklığı güçlendirdiği Japon yatırım bankası SMFG “açık piyasa işlemleri ile” payını %15’e yükseltmeyi hedefliyor. Warren Buffett’ın 2023 yılında Japonya tarafında öne çıkardığı beş yatırım bankasından biri SMFG… Dolayısıyla JEF’e dolaylı yoldan da Buffett’ın ortaklığı varJ Berkshire’ın direkt olarak JEF’te 433k lot pozisyonu var (13F raporundan).

 • JEF 2024 yılında 20 ülkede faaliyetlerini sürdürecek. Dolayısıyla sadece ABD değil global bazda M&A, halka arzlar ve tahvil ihraçları yükselişinden olumlu etkileniyor.

 • Değerleme çarpanları açısından 12 ve 24 aylık FD/FAVÖK & F/K çarpanları sektör ortalamasının aşağısında. Görece ucuz. Temettü getirisi %2.65 ile ortalamaya paralel.

 • JEF yarın seans sonrası Aralık 2023-Şubat 2024 dönemi bilançosunu açıklayacak. Piyasa beklentileri $1.51 milyar ciro ve 75 cent düzeltilmiş hisse başı kar.
 • Yarın açıklayacağı rakamları sonrası analistlerden yukarı yönlü hedef fiyat revizyonları bekliyorum. Mevcutta Goldman $51, Oppenheimer $52 ve Morgan Stanley $44 hedef fiyatında.
 • JEF’in dün kapanışı $45.2 seviyesinde. Bilanço açıklaması sonrası %5 civarı bir prim bekliyorum. Büyük resimde (Aylık grafik) 2008 zirvesinin üzerinde bir kapanışı Aralık 2023’te gerçekleştirdi. Yılın ikinci yarısı “risk iştahında artış” ve yatırım bankacılığı gelirlerinde yükseliş ile rallinin daha da kuvvetleneceğini düşünüyorum.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.