İşlem fikri: New York Times (NYT)

30 Nisan 2024
ABD’de bilanço sezonu muhteşem yedili hisselerine ve yapay zeka temasına odaklı devam ediyor.

Meta kötü, Google & Microsoft iyi ve Tesla finansallar kötü ama vizyon iyi şeklinde hisse fiyatlamalarına etkileri görüyoruz. Bu hafta Amazon ve Apple’ın rakamlarını alacağız. Elon Musk’ın Çin’e sürpriz ziyareti ile Tesla hissesi bugün seans öncesi hedeflediğim bölgeye geldi (https://www.tradeall.com/gunluk-piyasa-analiz-detay/9184/uluslararasi-piyasalar_24042024?a=b). Muhteşem yediliden şimdiye kadar rakamlarını açıklayanların hepsinin ortak noktası “CAPEX” tarafını arttırmaları. Hisse fiyatlamaları ve volatilite tarafında kafamda kısa vadeli çok net bir yol haritası yok. Örneğin; bu hafta Apple sonrası endeks sağlam bir satışta yiyebilir. Yükselişine devam da edebilirJ S&P 500’de 50 gho üstü bir kapanış görmeden konuşmak zor. Dolayısıyla üretken YZ’nin altyapı inşası devam ederken konuyu farklı bir noktaya çekmek istiyorum. Modellerin geliştirileceği veri seti sağlayıcıları. Yayıncılık sektöründe “dijital devrim (Web1 & Web2)” sonrası ve “Web3” öncesi YZ modellerinin eğitilmesi adına model geliştiricilerin yayıncılar ile anlaşması önemli.

  • New York Times Aralık 2023’te OpenAI ile davalık olmuştu. OpenAI farklı yayıncılar ile veri kullanımı tarafında anlaşmalara gitti. Bir noktada NYT’de ya OpenAI ile ya da OpenAI’ın rakiplerinden biri ile benzer bir anlaşmaya gidecektir.

 

  • Yayıncıların; yazılı & dijital üyelik, reklam gelirleri ve ürünlerin birleştirilmesinden oluşan “ek satışlar” gelirleri dışında YZ şirketleri ile B2B lisanslama anlaşmaları gelecek için heyecan yaratabilir. Benzer bir durum sosyal medya şirketleri için de var (En yakın örneğini Reddit’te yaşadık). Ancak resmi yayıncılık şirketlerinin “haberleri doğrulama” süreçleri nedenli YZ modellerinde “doğru çıktı” üzerinde etkisi olabilir. Güzel bir değer önerisi oluşturur.
  • Q4’23 rakamlarına göre NYT’nin toplam cirosunun %63’ü dijital üyeliklerden geliyor. Toplam üye sayısı da 10.4 milyon (9.7 dijital & 0.7 yazılı üyelik). 2023 yılında $2.4 milyar topla ciro, $406 milyon düzeltilmiş FAVÖK, $248 milyon düzeltilmiş net kar ve $1.5 HBK açıkladı.
  • 8 Mayıs tarihinde Q1’24 bilançosunu açıklayacak. Piyasa beklentileri; $592 milyon ciro ve 20 cent düzeltilmiş HBK.
  • Şirketin şubat ayında paylaştığı kendi öngörüleri aşağıda. Dijital üyelik gelirlerinde yıllık bazda çift haneli büyümenin devamı önemli.

 

  • 12 aylık F/K çarpanı açısından hisse ne ucuz ne de pahalı. Sektör ortalaması 25.08x ve NYT’nin 25.6x. NYT’nin 2023 sonunda 12 aylık F/K’sı 30x’in üzerindeydi.
  • NYT temettü ödüyor. Temettü getirisi yüksek değil (%1) ama temettü de yok değilJ
  • Hisse ocak ayı tepesinden yaklaşık %13 aşağıda. En güncel 12 aylık hedef fiyat ve tavsiye JP Morgan ile $55 seviyesinde. Dün kapanış $43.1. Olumsuz tarafta ise Barclays’in $40’lık hedef fiyatı var.

Dijital üyeliklerde büyüme devam ederken şirketin ticarileşmesinde YZ tarafında B2B anlaşmalar bir noktada yeni bir hikaye başlatacaktır. O an gelecek hafta mı olur bilmiyorum. Ama her geçen gün yaklaşıyoruz. Bugün FT’nin böyle bir anlaşmaya gittiği haberi piyasaya düştüğüne göre bir noktada NYT’den de gelecektir… https://www.ft.com/content/33328743-ba3b-470f-a2e3-f41c3a366613

 

“The AI Policy Institute, when informed about the details of The New York Times lawsuit against OpenAI, 59% of respondents agreed that AI companies shouldn’t be allowed to use publisher content to train models while 70% said that the companies should compensate outlets if they want to use copyrighted materials in model training.”

NYT toplam üye sayısı değişimi:

  • Günlük grafikte $41 seviyesi kapanış bazlı korunduğu sürece $45 seviyesini “kısa vadeli trade amaçlı” hedefliyorum. Eğer üretken YZ’de veri sağlayıcısı ve B2B anlaşmalar tarafında hikaye istediğim gibi oluşursa JP Morgan hedef fiyatını daha da yukarı revize eder.

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.