İşlem fikri: Rubrik (RBRK)

11 Haziran 2024
RBRK siber güvenlik alanında faaliyet gösteriyor. Şirket bu sene nisan ayında halka arz edildi. $32 fiyattan arzı gerçekleştikten sonra ilk işlem gününde $40’a kadar yükseldi. Cuma kapanış fiyatı $33.8
 • 2021 yılında Microsoft’tan yatırım alan & iş ortaklığı açıklayan şirket (Link)  yarın seans sonrası mali yılına göre Q1’25 bilançosunu açıklayacak.
 • Rubrik’in en büyük iki VC yatırımcısının paylaşımları;
 • Ocak 2024 itibariyle 6.100’den fazla müşterisi var. Yıllık +$100k kontrata sahip müşteri sayısı 1.700’den fazla.
 • BMO hisse için outperform’a geçen hafta revizyon yaparken ve Cantor Fitzgerald overweight görünümünü koruyup hedef fiyatını $50’a yükseltti.
 • Şirket büyüme odaklı ve para yakıyor. Dolayısıyla yükselen tahvil getirileri ortamında “görece riskli”. Ancak hem MSFT ile iş ortaklığı hem de hedef pazarının büyüklüğü (2027’de +$50 milyar bekleyenler var) olumlu tarafta öne çıkıyor. CrowdStrike’ın  geçen hafta açıkladığı bilanço ile yükselişine devam etmesi (S&P 500’e de dahil oldu), RBRK için “orta/uzun vadeli” olumlu görüşe sahip olmama da ayrı bir neden.
 • Q1 için piyasa beklentileri;
  • $1.84 hisse başı zarar
  • $171.5 milyon ciro
  • $128 milyon brüt kar
 • 2025 mali yılı için piyasa beklentisi $806 milyon. Earnings call’da bu rakamdan daha iyi bir paylaşım olacağını ve bunun hisse üzerinde olumlu etkisini göreceğimizi düşünüyorum.
 • Zscaler gibi rakipleriyle kıyasladığımda RBRK’nin cirosu/ciro büyümesi düşünüldüğünde orta/uzun vadeli piyasa değerinde iyi bir artış yaşanabileceğini düşünüyorum.
 • Bu tarz hisselerde beklentilerden biraz kötü rakamlar maalesef yüksek boyutta olumsuz hisse reaksiyonlarına da sebep olabiliyor. Dolayısıyla işler planladığım gibi gitmezse bu paylaşımı kısa vadeli bir düşünceden ziyade orta/uzun vadeli bir fırsat olarak değerlendirmek lazım. Bilançonun kötü geleceğini zannetmiyorum. Sadece önceden disclaimer’ı yazmak istedim 🙂

 

Analistlerin beklentileri:

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.