İşlem fikri: Tencent Holdings (TCEHY)

21 Mart 2024
Oyun sektörünün en önemli isimlerinden biri olan ve girişim sermayesi yatırımları ile ismini duyuran Çin’in lider teknoloji şirketi olan Tencent (Piyasa değeri: $347 milyar) yarın bilançosunu açıklayacak.

Q4’23 için piyasa beklentileri;

  • Ciro: $21.87 milyar
  • Brüt kar marjı: %48.4
  • Faaliyet karı: $6.5 milyar
  • Net kar: $5.83 milyar
  • Hisse başı kar: 62 cent

ABD’de işlem gören Çin teknoloji sektörü hisselerinin kötü performansları ve yönetimlerin şirket değerlerini daha yüksek görmeleri nedenli takvim yılına göre Q4’23 açıklamaları ile beraber hisse geri alım programları ve/veya temettü artırım kararları aldık.

Alibaba: https://www.alizila.com/alibaba-upsizes-share-buyback-q3-earnings-results-taobao/

JD.com: https://asia.nikkei.com/Business/China-tech/JD.com-shares-surge-16-on-3bn-buyback-plan-Q4-revenue-beat

Benzer bir durumun Tencent’te yaşanabileceğini düşünüyorum. Sadece ben değil piyasada bunu bekleyen analistler de var.

Çin’de regülatörlerin oyun sektörüne bakışlarında bir miktar iyileşme var (Yeni oyun onayları geliyor). Ayrıca 2024 bütçesinde Çin’de teknoloji sektörüne ayrılan rakamın geçen seneye göre %10 arttırılması da önemli bir gelişme.

Son iki aydır Hang Seng Teknoloji Endeksi getirisinin Tencent yaklaşık %8 altında.

  • Bilanço sonrası bu farkı kapatabileceğini düşünüyorum.

Günlük grafik:

  • Bilançosu ile 2021’den beri devam eden düşüş trendini kırmasını ve kısa vadede $40-$40.5 bandına ulaşmasını bekliyorum.

Haftalık grafik:

  • Orta/uzun vadede ise 200 haftalık ortalamasını takip edeceğim. Eğer beklentilerimde haklı çıkar ve $40-$40.5 bandını görüp haftalık bazda üstünde bir kapanış yaparsa teknik açıdan $50-$52 bandı orta/uzun vadeli hedef olur.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.