İşlem fikri: Virtu Financials (VIRT)

14 Mart 2024
Bitcoin fiyatlarında yaşanan yükseliş ilk etapta “madencilerin” hisse performansına dair fikirler oluşmasına neden olsa da “kantitatif işlemler/Quantitative trading ” tarafında faaliyet gösteren finansal şirketlere gelecek pozitif etkiyi atlamamak gerekir.

 

  • Virtu Financials $3 milyar piyasa değerine sahip 50+ ülkenin finansal piyasalarında faaliyet gösteren bir “trading” şirketi. Spot hisse, sabit getirili varlıklar, vadeli & opsiyon kontratlar, FX, BYF’ler ve “kripto” alanlarında “piyasa yapıcı” ve “işlemlere aracılık” şeklinde iş modeline sahip. Ayrıca prop. trading tarafında da faaliyet gösteriyor.
  • Gelirlerinin yaklaşık %75’i “piyasa yapıcılığından” geliyor. 25 ocak tarihinde açıkladığı Q4’23 bilançosunda spot bitcoin BYF’lerin onaylanması sonrası “dijital varlıklar” iş kolunda önemli bir artışa işaret etti.

  • Şirket düzenli bir şekilde “hisse geri alımı” yapıyor. Q4’23 ortalama alış fiyatı $18.28.

  • İş metrikleri Q4’te istenilen büyümeyi sağlayamadı (Bilanço sonrası %10’a yakın hissesinde düşüş yaşandı) ancak Q1’24 içinde hem ABD piyasalarında “yeni rekorların” görülmesi hem de Bitcoin BYF’lerinin onaylanması nisan ortasında açıklayacağı Q1’24 rakamları için beklentileri güçlendiriyor.

F/K çarpanları açısından rakiplerine göre ucuz. Temettü verimi de sektör ortalamasının nerdeyse iki katı…

  • 2023’ün tamamında düzeltilmiş işlem gelirleri (net ciro) $1.2 milyar. 2023 yılı FAVÖK $568 milyon & net kar $308 milyon.

  • Nisan ortasında açıklanacak Q1’24 rakamlarında piyasa beklentileri: 47 cent hisse başı kar, $308 milyon net ciro ve 71.7 milyon net kar.
  • Günlük grafikte ocak ayında açıkladığı Q4 bilançosu sonrası düşüşünü tamamen geri alıp bilanço öncesine göre artıya geçti.

Virtu günlük grafik:

  • Haftalık grafikte 100 haftalık ortalama üstü bir kapanışı içinde bulunduğumuz hafta zorluyor. 2022 mayıs ayından beri bu ortalamanın üzerinde bir kapanış gerçekleştiremedi. Eğer bu hafta gerçekleştirirse hissede pozitif momentum artar.

  • 25 Ocak tarihli bilanço açıklaması öncesi seviye korunduğu sürece kısa vadede $20-$21 aralığı hedeflenebilir. Nisan ortasında açıklayacağı bilanço öncesi $21.6 seviyesinde bulunan 200 gho direncini test edeceğini düşünüyorum.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.