Para politikası raporu (Fed), MSCI Fransa, ABD finansalları ve Intel

8 Temmuz 2024
Powell’ın Salı-Çarşamba günleri bankacılık komitesi ve temsilciler meclisine karşı yapacağı konuşmalarda bu rapor öne çıkacak: https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/2024-07-mpr-summary.htm

Raporda çok detay var ama kısaca dikkatimi çekenler;

 • Tüketici kredilerinde sorunlu olanlarda artışın “uzun vadeli” ortalamaların üzerine çıkması.
 • Trade-weighted dolar endeksinin bir önceki rapor zamanı ile karşılaştırıldığında “significant” yükseliş göstermiş olması.
 • “Yeterli güvene” sahip olunduğunda faiz indirimi yapılabileceği. Son bir yıldır politika faizi %5.25-%5.50 aralığında.
 • Bilanço büyüklüğünün yaklaşık $1.7T azaldığı ve yeterli seviyenin bankacılık sisteminde tutulan rezervlere bağlı olduğu.
 • Barınma enflasyonuna dair özel paylaşım https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/2024-07-mpr-part1.htm#xhousingservicesinflationandmarketre-0ba7cca0 . Aşağıda çekirdek PCE için ürünler, barınma ve süper çekirdek (hizmetler – barınma) dağılımını bulabilirsiniz. Barınma tarafı mayıs ayı yıllık değişime %1 katkı yaptı (Çekirdek %2.6 yıllık değişim gösterirken barınma bunun %1). Şimdi: Bu zamana kadar hep dezenflasyon sürecinde son düzlük zor geçecek dedim. Ancak ne noktada kolaylaşacağını çok yazmadım. Ne noktada kolaylaşacak?:)
  • Barınma katkısı pandemi öncesine gelinde (%1’den %0.5’e geldiğinde)
  • TDİ verisinde ort. saatlik ücretler yıllık bazda %3.5’e gerilediğinde (Cuma günü açıklanan veri %3.9).

Bu iki durum gerçekleştiğinde 60/40 portföylerin 40’lık kısmı (tahvil kısmı) müthiş çalışmaya başlayacak.

 • Sayfada yapay zekanın “üretkenlik” üzerine vurgulanması.
 • Sayfada “tüketici kredilerinde” yavaşlama.
 • Sayfada hisse senedi değerlemelerine dair görüşler.
 • Finansal koşulların “somewhat” sıkı olduğunun belirtilmesi.
 • Ticari gayrimenkul kredilerinde sorunların olduğuna vurgu ve bölgesel bankaların bu alana hassasiyeti.
 • Son olarak politika faizinin kaç olmasına dair farklı modeller. Aşağıda paylaşıyorum.

 

Özetle: Ücret baskısı azalmaya devam ederse ve barınma tarafında gecikmeli etki yaz ayları sonrası daha çok hissedilirse Fed açısından indirim “döngüsü” daha çok şekillenir. Piyasa 2024’e başlarken isteyip alamadığını 2025 için tekrardan talep etmeye başlarJ

 

Fed’in “net likiditesine” dair soru soranlar bu siteden takibi gerçekleştirebilir https://www.gurufocus.com/economic_indicators/6168/fed-net-liquidity- Yorum: Son zamanlarda S&P 500 ve net likidite arasında ayrışma var. Bilanço sezonuna çok fazla yük biniyor… Özellikle teknoloji tarafına… Cuma günü bir analist Nvidia için görünümünü aşağı revize etti https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-07-05/nvidia-nvda-gets-rare-downgrade-as-analyst-warns-about-future-upside Başımıza taş yağmaz inşallah:)

MSCI Fransa: En kötü senaryo gerçekleşmemiş olsa da politik riskler devam ediyor. Sonuç olarak Avrupa endekslerinde kayda değer primler yok. Hatta tahvil piyasası Le Pen’in üçüncü sırada gelmesini hiç takmadı bile… MSCI Fransa endeksi Mayıs ortası tepesine kıyasla bir süre daha kayıplı gidecek gibi.

ABD finansalları: Aşağıda sektöre dair Q2 HBK büyüme beklentilerini bulabilirsiniz. Sigorta ve sermaye piyasaları olumlu ayrışırken “bölgesel bankacılık” nedenli bankacılık ve tüketici finansmanı olumsuz beklentilere sahip. Hem sigorta hem de teknoloji (YZ) içeren isimler: Lemonade & ROOT. Özellikle ROOT’un grafiğine bakmanızı öneririm.

INTEL: Bu isim artık sektörün Burhan Altıntop’u gibiJ O da yarı iletken o da çip üretiyor o da SOXX endeksindeJ Ancak bir türlü eskiden sahip olduğu tacı giyenlere yaklaşamıyor…

 • Cuma günü uzun zaman sonra tekrardan 50 gho üstünde kapanış yaptı. Ayrıca bugün seans öncesi fiyatlamalarda da +%5. Yoksa sektörde “rotasyon mu?” gündeme geliyor.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.