Roblox (RBLX)

10 Temmuz 2024
Eğer long duration varlıklara tekrardan talep artacaksa bu alanda takip ettiğim isimlerden biri RBLX...
  • Tematik yatırımlarda üretken yapay zeka öne çıkmadan önce “next big thing” Metaverse olarak gösteriliyordu (En büyük nedeni de Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesiydi). Metaverse yerine yatırım dünyası “çip üreticilerine”, “veri merkezi sağlayıcılarına” ve kısaca yapay zeka için “altyapı sunan” isimlere yöneldi.
  • Ancak bu durum RBLX kullanımını en genç jenerasyonlarda azaltmadı. Metaverse temasının önemli isimlerinden biri olan RBLX, Roundhill’in METV fonunun en büyük pozisyonu RBLX https://www.roundhillinvestments.com/etf/metv/ . Fon bu sene %16 primli ama ağırlıkla kazançlar Apple, Meta, Microsoft ve NvidiaJ gibi isimlerden geliyor. RBLX ise YBB -%12.9

METV’nin en büyük pozisyonları:

  • Q1 bilançosunda piyasa Q2 için öngörülerini pek beğenmemişti. Yönetim bu durumu “sezonsallık” ile açıklıyor. “Due to seasonality, note that both cash flow figures will decline in Q2 and that is normal and expected.”

Yönetimin Q2 beklentileri:

  • Şirketin operasyonel nakit akışı Q1’de rekor seviyede gerçekleşmişti. Mevcutta zarar eden bir şirket olmasına rağmen (Büyüme odaklı + zarar ediyor = Long duration varlık), hem nakit pozisyonu hem de borçlanma piyasalarına ulaşımı iyi. Dolayısıyla cash burn etse bile runway’i düşük risk içeriyor.

  • Günlük grafikte mayıs başında açıkladığı bilançosu sonrası yaşadığı kayıpların hepsini dün itibariyle sildi. Ağustos başında açıklayacağı Q2 bilançosunda beklentileri düşürdüğü için de “yukarı yönlü” sürpriz yapabilir. Bu senaryo altında YBB yaşadığı kayıpların hepsini geri alır…

  • Bizim jenerasyonun GAMEBOY’u gibiJ 13 yaş altı aktif kullanıcı sayısı toplamın %41’i… Q2 bilançosu sonrası analistlerin hedef fiyatlarında yukarı revizyon bekliyorum.

  • Q2 bilançosu öncesi ABD 10 yıllıklarındaki gidişat hisse performansında etkili olur. %4.10-%4.15 aralığına doğru geri çekilmeye pozitif reaksiyon verir.

ABD 10 yıllık getirileri günlük grafik:

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.