TDİ verisi (Haziran 2024)

5 Temmuz 2024
Uzun zamandır gördüğümüz manşet rakamda “aşağı revizyonlar” serisinde bu ay 111k’lık son iki aya eksi revizyon ile devam ettik.

https://www.bls.gov/web/empsit/cesnaicsrev.htm#2024 . Nisan ayı verisi ilk açıklandığında 175k’dı. Son revizyon ile 108k’ya indi. Mayıs ayı verisi ilk açıklandığında 272k’dı. İlk revizyon ile 218k’ya geriledi. Sizce haziran 206k’da kalacak mı? Sanmam…

 • Haziran ayında manşet rakam 206k. Ancak özel sektör istihdamı 136k. Yani devlet tarafı 70k!!! Sağlık hizmetleri & Sosyal yardım tarafında +82.4k sonrası devlet/hükümet/memurluk (Hangisini kullanmak isterseniz) ikinci sırada. Bu durum Fed açısından manşetten çıkıp “özel sektör” istihdamına odaklanmayı gerektirir.
 • Ekonomideki “ekstra” talebi gösteren üçüncü parti işler için istihdam “kaybı” 48.9k… Yorum: ABD ekonomisi net olarak yavaşlıyor. ABD hazine tahvillerine yatırım talebi veri sonrası arttı. AGG yakın zamanda yıl başından beri yaşadığı kayıpları tamamen siler. Yüksek getiri makası açılır…
 • Perakende ticarette de 8.5k istihdam “kaybı” var. https://www.bls.gov/news.release/empsit.b.htm
 • İşsizlik oranı %4.1 ile Fed’in haziran ayında paylaştığı ekonomik beklentilerde 2024 tahmini olan %4’ün üzerinde. Hanehalkı anketinde 116k’lık istihdam artışı var. Şirketlerden alınan anket ile kıyaslandığında (Manşet verinin geldiği anket) hane halkı anketinde “gene” kötü bir veri ile karşılaştık.
 • Katılım oranının artması, işsizlik oranın da yukarı hareketinin diğer bir nedeni. https://www.bls.gov/news.release/empsit.a.htm
 • 25-54 yaş katılım oranı %83.7 ile 2000’li yılların başına dönmüş durumda.
 • Maaş bazlı enflasyon riskleri azalıyor. Ort. saatlik ücretler aylık bazda %0.4’ten %0.3’e gerilerken yıllık rakam %3.9 ile Haziran 2021’den beri en düşük artış.

Piyasa etkisi;

 • Eylül ayı faiz indirimi olasılıklarını yükseltecek detaylar var. Bu veri sonrası ilk indirimin eylül ayında geleceği düşüncem güçlendi.
 • Dolar endeksi negatif. Değerli metallerde alımlar devam ediyor. $2.400 ons’un üzeri için ABD 10 yıllık getirileri ve dolar endeksinde gerilemenin devamını görmemiz lazım.
 • Hisse piyasaları faiz indiriminden çok “talebin” zayıfladığına odaklanmaya başladığı an S&P 500’de düzeltme göreceğiz. Bu durum alım fırsatı yaratacak o ayrı..
 • Bitcoin için sabah paylaştığım düşünceler devam ediyor.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.