Uluslararası Piyasalar 17.05.2024

20 Mayıs 2024
Hammadde getirileri

Bloomberg Hammadde Endeksi içinde bulunduğumuz hafta +%1.85

  • En iyi üç getiri: Doğal gaz, domuzJ & gümüş.
  • En kötü üç getiri: Şeker, kahve & kış buğdayı.

Endüstriyel metaller adına oldukça iyi bir haftayı geride bırakıyoruz. Q2 içinde Bloomberg Endüstriyel Metaller Endeksi %18.7 primli. RSI seviyelerinin “aşırı alım” sınırına yakın olduğu dikkat çeken bir detay. Kısa vadeli fiyatlamalarda “kar satışı” görme durumumuz olabilir.

  • Doğal gaz: Günlük grafikte ocak ayından beri ilk defa 200 gho’nın üzerinde kapanış gerçekleştirdi.

  • Bakır: Kaldıraçlı fonların uzun pozisyon miktarı 2018 yılı seviyelerine gelmiş durumda. Net uzun pozisyon miktarı ise 2021 seviyelerinde. 2021 yılında “yeşil enerji teması” bakır fiyatları üzerinde etkiliydi. Bu sene Q2 itibariyle yapay zeka teması bakır fiyatlarına da uygulanmaya başlandıJ Peki… Yapay zeka temasının yaratabileceği talep gerçekten bu hareketi destekler mi pek emin değilim. Mevcut fiyatlama biraz agresif gibi… JP Morgan ise 2030’a gelindiğinde global bakır talebinin %2’sinin veri merkezleri tarafından olacağını öngörüyor.
  • https://www.nvidia.com/en-eu/networking/ethernet/direct-attach-copper-cables/

“In its base case, the International Energy Agency estimates that global data-center power demand will increase at a 15% compound annual growth rate to 2026. JPMorgan estimates that this growth rate would require about 2.6 million metric tons of cumulative new copper demand by 2030. It also would translate to about 2% of expected global copper demand in 2030, the firm said.”

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.