Uluslararası Piyasalar 22.04.2024

22 Nisan 2024
S&P 500 Mart 2023’ten beri en kötü haftasını geçirdi.
 • Jeopolitik riskler ve Fed beklentilerinde değişimler nedenli haftalık bazda endeks %3 düşüş gösterdi. Geçen haftayı artı kapatan sektörler zorunlu tüketim, altyapı, finansallar ve sağlık hizmetleri oldu.
 • SOXS geçen hafta %31 prim yaparken yüksek getirili tahvil makası yaklaşık 14 baz puan artış gösterdi.
 • Haftanın son günü Nvidia %10 & SMCI %20 düşüş yaşadı.

 • Hafta sonu jeopolitik tarafın daha da kötüleşmemesi ile yeni haftaya piyasa Asya piyasalarında tepki alımları ve Avrupa/ABD endeks vadelilerinde artı rakamlar ile başlıyor. S&P 500 üst üste altı işlem günü düşüş yaşadıktan sonra tepki alımları “gayet normal”. Aşağıdaki grafikte 4.900-4.950 ilk & 4.650-4.700 ikinci destek bölgeleri. Yarın seans sonrası Tesla bilançosu ve haftanın geri kalanında ise Meta, Alphabet ve Microsoft takvim yılına göre Q1’24 rakamlarını açıklayacak. Endeksin kısa vadeli gidişatında bilançolar rol oynayacak.
 • İçinde bulunduğumuz bilanço sezonunda şimdiye kadar iyi rakamlar çoğunlukla “kar satışı” fırsatı olarak kullanıldı. Ancak iyi rakamlara iyi tepkiler de gördüğümüz isimler var. Örneğin; American Express Cuma günü %6 pimli kapanış yaptı.
 • Muhteşem yedili hisselerinin kar büyümeleri beklentilerini S&P 500’den çıkardığımızda Q1’24 için HBK büyümesi “-%3.6”. Muhteşem yedili dahil endeksin HBK büyümesi beklentisi ise yaklaşık “+%3”. Bu haftanın “bilançolar” özelinde ne kadar önemli olduğunun güzel bir rakamsal özeti…

 • Muhteşem yedilinin S&P 500’de “kar büyümelerin” etkisini aşağıdaki Bloomberg paylaşımı çok güzel özetliyor.
  • Muhteşem yedilinin Q1’24 içi yıllık bazda HBK büyüme beklentisi +%38… Tesla’da “eksi” büyüme beklenirken Nvidia sağ olsun rakamı oldukça yukarı çekiyor.
  • Goldman boş yere Nvidia’yı “dünyadaki en önemli hisse” olarak tanımlamıyorJ Nvidia rakamlarını Mayıs ayında açıklayana kadar diğerleri ile “Yapay zeka temasının” gidişatını değerlendireceğiz.

 • Nvidia ve diğerleri için Q1’24 HBK büyüme beklentileri. Muhteşem yedili için HBK büyümeleri beklentilerinde Apple ve Tesla olumsuz ayrışırken Nvidia, Amazon & Meta olumlu yönde ayrışıyor.

 • ABD hazine tahvili ihraç takvimi bu hafta yoğun. Nisan ayında “tahvil getirilerindeki yükselişe artık bir fren gelecek mi?” sorusuna aşağıdaki ihraçlara gelen talepler ve fiyatlamalar karar verecek.

 • ABD’nin ek savunma yardımları tarafında uzun zamandır konuşulan paketi temsilciler meclisinde onaylaması, hafta sonu savaşlara dair daha kötü bir haber alınmaması ve bu hafta ABD’de PCE verisi öncesi değerli metaller sert kar satışları ile karşılaşıyor.
 • Dolar endeksi 106 seviyesinin üzerinde.
 • Rubrik’in bu hafta işlemlere başlaması bekleniyor. https://www.nasdaq.com/market-activity/ipos . Değerlemesi beklentilerime paralel gerçekleşecek gibi duruyor. İşlemlere açıldığında iyi bir ilk gün primi yapar. https://www.tradeall.com/temel-analiz-detay/9160/rubrik-ilk-bakis
 • ABD’de halka arz piyasası giderek daha da canlanıyor. Jeopolitik riskler olumsuz bir etki “şimdilik” yapmadı.

 

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.