Uluslararası Piyasalar 24.06.2024

24 Haziran 2024
• Nvidia geçen hafta %4 geriledi. Piyasa değeri hala $3T’nin üzerinde..
  • Sequoia Capital’ın dört gün önce yayınladığı blog yazısını okumanızı tavsiye ederim. https://www.sequoiacap.com/article/ais-600b-question/
  • Sequoia Capital: Nvidia’nın veri merkezi satışlarını yaptığı isimlerin yapmış oldukları “sermaye yatırımlarını” geri çıkarabilmeleri için elde etmeleri gereken ciro miktarına dair bir tahmin yayınladı.
  • 1999-2000 tarzı bir balonda değiliz ama veri merkezi yatırımlarının kendini çıkarabilmesi için “üretken yapay zeka” tarafında ticarileşmenin yakın zamanda roketlemesi lazım.

  • Yeni teknolojilerin ticarileşmesi genelde aşağıdaki gibi olur. Nvidia CEO’sunun her earnings call ve yatırımcı toplantısında “inflection point” diye haykırmasının nedenidir belki.

Piyasa:

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.