Uluslararası Piyasalar_01.05.2024

2 Mayıs 2024
AMD, SMCI ve Amazon bilançoları
  • S&P 500 dün %1.57 düşüş ile ocak sonundan beri en kötü günlük performansını yaşadı. Nisan ayında da endeks %4.16 düşüş ile Eylül 2023’ten beri en kötü ayını geçirdi. Neden: Artan tahvil getirileri ve jeopolitik riskler…
  • Endeks 50 gho üzerinde kapanış yapmadığı sürece temkinli olunması gerek düşüncemiz dün özelinde iyi çalıştı. Bugün Fed öncesi vadeli piyasalarda da eksi rakamlar karşımıza çıkıyor.
  • Dün kapanış sonrası açıklanan bilançolar Fed öncesi vadeli kontratların fiyatlamalarında etkin rol oynuyor. Seans sonrası fiyatlamalarda AMD -%7, SMCI -%10, Amazon yatay ve Starbucks -%12. Yapay zeka temasının endeks için önemi doğrultusunda AMD, SMCI ve Amazon’u biraz daha detaylı aktaracağım. McDonald’s ve Starbucks gibi isimlerin Çin pazarına ağırlık vereceği bir dönemde ABD-Çin ilişkilerini de aklımızın bir köşesinde tutalım. Bu iki şirketinde “same-store sales” rakamları Q1’de nasıl bu kadar kötü geldi anlamakta zorlanıyorum. Global ekonomi hani kötü değildiJ
  • Risk iştahının azalması kripto piyasası üzerinde de satış baskısına neden oluyor. Bitcoin’de $60k-$62.5k destek bölgesi aşağı yönlü kırıldı. Mevcut fiyatlama $57.5k

 

AMD:

  • Yapay zeka çiplerinde Nvidia’nın en önemli rakibi. Mevcutta gerisinde ama ileride YZ çiplerinde daha çok pazar payına sahip olabilecek bir isim. Veri merkezi gelirlerindeki büyümeden de aşağıda anlaşıldığı gibi… Q1’24 rakamları piyasa beklentilerine paralel. İçinde bulunduğumuz çeyrek için öngörüsü aslında çok kötü de değil. Ancak söz konusu yapay zeka olunca piyasa beklentileri biraz yüksek oluyor (Not: Aslında bu hep böyle değildi. Yapay zeka temasını ben ilk yazmaya başladığımda bu alan “dutluk araziydiJ”. Şimdi ise herkes ama herkes bir yorum yapıyor. Uzun vadeli olumlu görüşümü korurken kısa vadede daha temkinli olmamın sebebi de bu)

AMD’nin Q2’24 beklentileri. Bu paylaşım ile hisse %7 seans sonrası satış yedi. 200 gho desteği $135-$140 aralığında.

SMCI

S&P 500’e bu sene dahil edilmesi, endeksin uzun vadede nasıl YZ temasında şekillenebileceğinin bir göstergesi. 2023 başı ile parabolik yükselişi nedenli (OpenAI’ın ChatGPT metriklerini görüp “YZ-Bulut sistemler-Siber güvenlik” temalarını öne çıkarmaya başladığım zamanlar. Hey gidi dutluk arazi günleriJ) SMCI’de işlem yapmaktansa gidişatını görüp diğer YZ hisselerinin gelecek performanslarını anlamaya çalışıyorum.

  • Q1’24 (Mali yılına göre Q3’24) ciro rakamı beklentilere paralel, düzeltilmiş HBK beklentilerin üzerinde ancak şirketin gelecek büyümesi için sermayeye ihtiyacı olduğu piyasada en çok konuşulan konu. Brüt kar marjı çip üreticileri kadar yüksek değil. Dolayısıyla operasyonlarından elde ettiği gelirlerin yeni yatırımlara dönüşmesinde çip üreticileri kadar eli güçlü değil. JP Morgan’ın yorumu: “Super Micro Computer’s gross margins and the need for further capital raises is concerning investors. However, the “robust” demand showcased in the revenue ramp is a positive surprise.”

İçinde bulunduğumuz çeyrek için ciro beklentisi:

Amazon:

Hisse sene başından beri +%15 değişimle Q1’24 bilançosuna girdi. Q1 rakamlarında hem ciro hem de HBK piyasa beklentilerinin üzerinde AWS (Bulut sistemler-YZ tarafı) %17 büyüme göstermiş… İşlerin nasıl gittiğini anlattıkları bölümde “üretken yapay zeka” tarafına ağrılık verilmiş. https://ir.aboutamazon.com/news-release/news-release-details/2024/Amazon.com-Announces-First-Quarter-Results-68b9258cd/default.aspx . Diğer muhteşem yedili şirketlerinden gelen açıklamalara paralel YZ tarafında CAPEX’in yükselişi piyasada dikkat çeken bir detay.

  • Piyasa Q2’24 için ciro beklentisini pek sevmedi. Ancak AWS & yapay zeka tarafını sevdi. Hisse bu yüzden seans sonrası yatay hareket etti.

Yorum: Meta+Microsoft+Amazon+Tesla+Google = Artamaya devam eden yapay zeka altyapısı yatırımları… Bu durum Nvidia’nın Q1 rakamlarına (Takvim yılı olarak Q1) olumlu yansıyacaktır. Ancak AMD’den de anladığımız içinde bulunduğumuz çeyrek için şirket beklentilerinin önemi. Nvidia’nın içinde bulunduğumuz çeyrek için öngörüsü piyasayı tatmin eder mi etmez mi hep beraber göreceğiz. “King of Kings” 22 Mayıs tarihinde bilançosunu açıklayacak.

 

Kapanış: Fed bugün TSİ 21:00’de 🙂

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.