Uluslararası Piyasalar_02.04.2024

3 Nisan 2024
Tesla & Bitcoin

Tesla Q1’24 içinde 433.3k araç üretimi ve 386.8k teslimat gerçekleştirdi. Teslimat tarafında piyasa beklentisi olan 454.2k’nın (Kaynak: Reuters) oldukça altında kaldı. https://ir.tesla.com/tesla-vehicle-production-deliveries-and-date-financial-results-webcast-first-quarter-2024

  • Hacimlerde düşüşün nedenleri olarak; üretime ara verilen fabrikalar, Kızıldeniz kaynaklı aksamalar ve Berlin’de bulunan Gigafactory’e yapılan saldırı gösteriliyor.

  • Üretim ve teslimat adedi pandemi döneminden beri ilk defa yıllık bazda eksi büyüme göstermiş oldu. Geçen sene aynı döneme göre teslimat ve üretim sırasıyla %8.5 ve %1.7 geriledi.

 

  • Tesla seans öncesinde %6 civarı kayıpla işlem görüyor. Seans açılışında $160-$162 destek bölgesini takip etmek lazım. Eğer buradan alımlar gelmezse $150-$152’ye kadar kısa vadede gerileme riski var.

ABD 10 yıllıklarında yükseliş kripto piyasasına satış getiriyor. Bitcoin $65k seviyesinin aşağısında. $62.7k seviyesindeki 50 gho desteğini takip ediyorum.

  • BlackRock’ın IBIT fonuna dün $165 milyon para girişi oldu.

Bitcoin günlük grafik:

IBIT günlük fon akışları:

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.