Uluslararası Piyasalar_02.05.2024

3 Mayıs 2024
Fed enflasyon tarafında daha temkinli ve bilanço azalım hızı yavaşlıyor.
 • Mart toplantısına kıyasla karar metninde yapılan değişimler aşağıda. İlk paragrafta Q1’24 içinde alınan enflasyon verilerinde “iyileşmenin devamlılığı” konusunda “eksiklik” belirtiliyor. Yorum: Enflasyon mücadelesinde son düzlüğün zorluğu ve dezenflasyonun yavaşlaması (hatta durma noktasına gelmesi) bu değişikliğin ana nedenleri. Mayıs ve Haziran ayı içinde alacağımız enflasyon verileri oldukça önemli olacak.
 • İkinci paragrafta enflasyon ve istihdam hedeflerine dair risklerin geçen seneye göre daha iyi bir noktada olduğu belirtilmiş.
 • Üçüncü paragrafta bilanço azalışına dair hazine tahvillerindeki aylık $60 milyar limit $25 milyar seviyesine düşürüldü. Yorum: Powell basın toplantısında her ne kadar bu adımın bir “gevşeme” hamlesi olmadığını belirtse de piyasa beklentisi $30 milyara revizyon olunca $25 milyar “risk iştahı” pozitif yorumlandı. Benim şahsi görüşüm 10 yıllık getirilerde net bir düşüş görmeden kısa vadeli endeks hareketlerini “kalıcı” olacak diye yorumlamamak.
 • Basın toplantısı piyasanın korktuğu kadar şahin değildi. Powell “faiz artışı” seçeneğini masadan kaldırıldı. İlk indirimin zamanlamasına dair ise “2024 içinde” söyleminden çekindi. Kısaca faiz artışı olmayacak ama ilk indirimin zamanını veriler bize gösterecek dedi.
 • Bugün piyasa fiyatlamaları ilk indirimin Kasım ayında olacağına işaret ediyor. Mayıs-Haziran enflasyon/istihdam verileri ile eylüle doğru bir fiyatlamaya şaşırmam. Ancak önce “dezenflasyonda son düzlüğü” daha iyi anlamamız ve istihdam piyasasındaki dengelenmenin maaş bazlı riskleri azaltacağını görmemiz lazım.

 • Dün Fed toplantısı ile S&P 500 gün içi yükselse de kapanışa doğru “yarı iletkenlere” gelen satış baskısı ile  -%0.3 kapanış gerçekleştirdi. Endekste 50 gho üstünde net bir kapanış görmeden hisse ağarlıklarını arttırmayı hala riskli buluyorum. Hatta mayıs ayı düşüncelerinde (Hayırlısıyla Pazartesi paylaşacağımJ) hisse ağırlığını bu ayda azaltmayı planlıyorum. Nakit ve kısa vadeli faiz enstrümanlarda pozisyonlanma veya ağırlık arttırma “belirsizliğin” ve “volatilitenin” arttığı dönemlerde mantıklı bir seçim…
 • VIX ve MOVE endekslerini mayıs ayında yakından takip edeceğim…

Fed’in bilanço büyüklüğü:

 • 2019 yılında yaşananlardan ders alındığı için “tahvil piyasası” 2024’te kırılmadan azalım miktarını azaltıyorlar. Akıllı hareket…

Nisan ayında takip ettiğim endekslerin/enstrümanların performansı aşağıda. Emtia ve dolar talebi artarken hisse, tahvil ve kripto varlıklar satış baskısı altında kaldı.

 • S&P 500’de sektörlerin son bir aylık performansına baktığımızda altyapı dışında hepsi negatif. Artan tahvil getirileri özellikle gayrimenkul sektörünü oldukça negatif etkiledi.

 • Vadeli piyasalarda bugün artı rakamlar görüyoruz. Bunun sebebi Fed değil. Qualcomm.

 • Qcom: Piyasa hem açıklanan rakamları hem de içinde bulunduğumuz çeyrek beklentilerini beğendi.

Piyasa kapanışında Apple’ın bilançosu ve yarın TDİ verisi haftalık kapanışı belirleyecek. Her ne kadar Fed’in bilanço hamlesi ve Powell’ın faiz artışı dedikodularını masadan kaldırması olumlu görülse de dezenflasyon sürecinde “son düzlüğü” anlamamız asıl kritik nokta. Dolayısıyla endekste aşağı yönlü riskleri Fed sonrasında hala daha fazla olarak yorumluyorum. 5.125-5.130 bölgesi üzerinde net bir kapanış görürsek düşüncemi revize etmem gerekebilir. O zamana kadar ise 4.975 ve 4.700 seviyelerini takip ediyorum.

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.