Uluslararası Piyasalar_02.07.2024

2 Temmuz 2024
• Dün gerçekleşen fiyatlamalarda en önemli nokta uzun vadeli tahvillere “politik riskler” nedenli satış gelmesi. ABD 10 yıllıkları nerdeyse %4.5 seviyesine gün içi gördükten sonra ISM imalat verisinde yaşanan zayıflık nedeniyle hafif geri çekilirken Avrupa tarafında nerdeyse 10 baz puanlık yükselişler görüldü.
  • Lagarde, dezenflasyon sürecinde son düzlüğün zorluğuna ve yukarı yönlü risklere konuşmasında yer verirken bugün bölgeden TÜFE verilerini alacağız.
  • Politik riskler nedenli tahvil piyasalarında yaşanan süreç Liz Truss’ın mini bütçesi nedenli oluşan fiyatlamaların küçük bir versiyonu gibi. Demokratlar Biden’ın adaylığını erken açıklayıp “sürece dair” belirsizlikleri azaltmak isterken yatırım bankalarından Trump seçilirse nasıl fiyatlamalar olur senaryoları gelmeye başlıyor…   “After last week’s debate hurt President Joe Biden’s chances of winning reelection, Wall Street strategists are urging clients to position for sticky inflation and higher long-term bond yields.” https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-07-01/treasury-yields-resume-climb-as-morgan-stanley-flags-trump-risk
  • Dün S&P 500 günü %0.3 primle sonlandırırken bugün vadeli piyasalarda eksi fiyatlamalar öne çıkıyor. https://www.sectorspdrs.com/sectortracker
  • Dün petrol tarafı olumlu bir gün geçirdi. Temel neden bulamadım. Politik süreçlere dair bir miktar pozisyon açılmış olabilir. Trump’ın enerji sektörüne olumlu etkisi genel olarak piyasada konuşuluyor. Diğer tarafta LNG US yedi işlem günü sonrası ilk eksi kapanışını yaptı.
  • Ocak ayından beri ilk defa Tesla 200 gho’nın üzerinde.
  • USDJPY’de ne zaman müdahale gelecek soruları daha çok sorulmaya başlandı.

  • ABD tarafında açıklanan ISM imalat verisi daralma bölgesinde devam ediyor. İstihdam alt kalemi tekrardan daralma bölgesinde.

  • Trump olasılıklarının artması verim eğrisini dikleştirdi. Ancak hala eksi bölgedeyiz. Ayrıca dikleşmenin nedeni güçlenecek ekonomi mi yoksa artacak borçluluk mu?

  • Bugün ABD tarafında açık iş pozisyonları verisi açıklanacak.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.