Uluslararası Piyasalar_03.04.2024

4 Nisan 2024
Gümüş için 2024 hedef bölgemizi $28-$30 ons bandına yükseltiyoruz.
  • Jeopolitik riskler dün değerli metalleri pozitif etkiledi. Dün altın işlemleri günün en yükseğinden ($2.281 ons) sonlanırken, gümüş Q2’23’ten beri ilk defa $26 ons fiyatını gördü.
  • Nisan ayı düşüncelerinde gümüş pozitif bir görünüm sunmuştuk. Hızlı bir başlangıç olduJ https://akyatirim.com.tr/pdf/UluslararasiPiyaslar_NisanAyiDusunceleri.pdf
  • Dün ABD tarafında açık iş pozisyonları miktarında kayda değer bir gerileme yaşanmadı. Trend ise (Sıkılaşmanın başladığı yerden) aşağı yönlü devam ediyor. Ancak geçmişe göre yüksek “istihdam arzı” problemi hızlı çözülmüyor. Dün bu veri sonrası ABD 10 yıllıkları 2024’ün en yüksek seviyesine çıkarken “değerli metallerde” alımların devam etmesi önemli bir fiyatlama detayı.
  • ABD 10 yıllık getirilerinde yaşanan yükseliş S&P 500’de kar satışlarına neden olurken dün notlarda bahsettiğimiz gibi enerji sektörü hisseleri olumlu tarafta ayrıştı.
  • Tayvan’da 7.4 büyüklüğünde deprem oldu. Global tedarik zincirleri, yapay zeka teması ve çip sektörü adına kilit bölge. Bugün Apple ve Nvidia’da satış baskısı olabilir. Tek olumlu taraf depremin asıl etkilediği tarafın başkente uzak olması…  Dolayısıyla kalıcı bir fiyatlama etkisi olacağını zannetmiyorum.

  • Fed konuşmaları: Daly ve Mester 2024 için 3 faiz indirimi baz senaryosunu korudu. Aceleci olmamak gerekir dendi. Mester 3’ten 2’ye geçme riskini dile getirdi. Bugün Powell TSİ 19:10’da konuşacak.
  • Bugün OPEC+ toplantısı var. Dün ABD API stokları düşüş gösterdi.
  • Almanya enflasyonu beklenti altı. AMB 12 aylık enflasyon beklentisi geriliyor. Bugün Avrupa TÜFE verisini alacağız. Piyasa düşen enflasyonu EUR pozitif fiyatlıyor. AMB faiz indirimine erken gider ve büyüme pozitif etkilenir düşüncesi ile fiyatlama dinamiği oluşuyor.
  • BlackRock’ın Bitcoin fonuna dün gene para girişi oldu. $150m büyüklüğünde. Spot piyasada düşüşler BYF girişini bozmuyor. Yorum: Bu durum bana ARKK için 2022 yılını hatırlattı. ARKK çok sağlam satış yerken fona girişlerin devam ettiği bir dönem vardı. 2023-2024 döneminde teknoloji sektörü hisselerinin nasıl performans gösterdiğini biliyoruzJ Kısaca Bitcoin için yılın ikinci yarısı rallinin güçlenmesi düşüncemi destekleyen bir detay.
  • Gümüş ve bakırın yükselmesi FCX’le olumlu yansıyor. Hisse dün %2.2 primle işlemleri sonlandırdı.

WSJ’nin paylaştığı “kurumların Fed beklentileri” tablosu:

Bugün ISM hizmetler, ADP istihdam, Avrupa enflasyon ve Powell’ın konuşması takip edilecek.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.