Uluslararası Piyasalar_03.05.2024

3 Mayıs 2024
ABD tarihinin en büyük hisse geri alım programı açıklandı…
  • Apple dün seans sonrası mali yılına göre Q2’24 bilançosunu açıkladı. %7’ye yakın primle seans sonrası işlem gördü. Sene başından beri hisse %10 eksideydi. YBB kötü performansının arkasında; Çin belirsizlikleri, Avrupa regülasyonları ve elektrikli araç projesini durdurması vardı. Takvim yılına göre Q1 rakamları (Mali yıla göre Q2) korkulan kadar kötü değil. Hissede yaşanan hareketin asıl sebebi ise piyasa bu sene için $90 milyar civarında bir hisse geri alım programı beklerken $110 milyar açıklaması. https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-05-02/apple-s-110-billion-stock-buyback-plan-is-largest-in-us-history . Tim Cook, yapay zeka tarafında piyasayı şaşırtan bir açıklamada bulunmadı. Ancak önümüzdeki haftalarda bu taraftan da ürün/hizmetler açıklamaları duyabiliriz. CFO’nun açıklamalarında yeni ürünler tarafında “yoğun bir döneme” girileceği öne çıkıyor.
  • Apple’ın hem temettü miktarını yükseltmesi hem de ABD tarihinin en büyük hisse geri alım programını açıklaması hem Apple hissesine hem de endeks vadelilerine olumlu yansıyor. Ancak Apple hala YBB eksi & S&P 500’de 50 gho üstünde değil. Kısaca hemen gaza gelmemek lazım 🙂 Bugün TSİ 15:30’da TDİ verisini alacağız.

 

Apple ekosisteminin gücü ikinci çizdiğim yerde daha iyi anlaşılıyor.

  • Apple bilançosu sonrası endekse dair temkinli görüşümü hala koruyorum. Bugün TDİ verisi sonrası haftalık kapanışlara bakmadan erken hareket etmek istemiyorum.

Büyük resimde ise;

  • Şubat ayında META’nın tarihinde ilk defa temettü açıklaması, Alphabet’in Nisan ayında tarihinde ilk defa temettü açıklaması ve dün Apple’ın tarihin en büyük hisse geri alım programı açıklaması mega sermayeli teknoloji şirketlerinin “yeni nesil değer şirketi” olduğu görüşümle paralel. Büyük endüstriyel holdinglerin iş birimlerinin spin-off’ladığı (General Electric & MMM gibi) ve temettü miktarlarını bu değişikliklere göre ayarladıkları bir dönemde, mega sermayeli teknoloji şirketlerinin sermayedarlara dönüşü arttırmaları/hızlandırmaları akla şu soruyu getiriyor: “Peki bu durumda yeni döngünün büyüme hisseleri kimler olacak?”. Şuan herkes ama herkes yapay zeka şirketleri olarak cevaplayacaktırJ Katılmakla beraber yetersiz buluyorum. Örneğin; dün Cloudflare (NET) bilançosu sonrası %13 düşüş yaşadı. Apple nedenli bugün konuşulan bir konu değil. İçinde yapay zeka geçen her şeyi almak 12-18 ay öncenin stratejisiydi. Artık bu alanda çok daha iyi filtreleme yapılarak “yeni büyüme şirketlerine” uzun vadeli yatırım yapılmalı.
  • ABD endekslerinin dün pozitif kapanışı ve bugün vadeli kontratların artı olması Fed nedenli değil. Öyle olsaydı değerli metaller, tahviller ve dolar endeksinde fiyatlamalar daha belirgin olurdu.

S&P 500 günlük grafik:

  • TDİ verisi sonrasında 5.130 üstünde bir kapanış olmazsa endekste aşağı yönlü riskler hala devam eder.

TDİ beklentileri:

Bugün ayrıca TSİ 17:00’de Nisan ayı ISM Hizmetler verisi açıklanacak.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.