Uluslararası Piyasalar_04.06.2024

5 Haziran 2024
ISM imalat verisi, petrol ve eşit ağırlıklı MSCI Avrupa

 

ISM imalat endeksi:

  • Yeni siparişler ve stoklar alt kalemlerine dair grafikte aşağıda. Yeni siparişlerin güç kaybetmesi, stoklar için de iyi değil. Talep yavaşlıyorsa üreticiler stok yapmak istemez. Yorum: ABD’nin Q1’24 büyüme verisinde stoklar olumsuz yönde katkı sunmuştu. Buranın terse dönüp Q2’de olumlu katkı yapması konuşuluyordu. ISM imalat verisi sonrası “acaba?”
  • Yeni siparişler bu derece sert geri çekilirken nasıl oluyor da istihdam alt kalemi 51.1 ile Ağustos 2022’den beri en yüksek seviyede açıklanıyor? Açıklaması zor. Bugün JOLTS ve Cuma TDİ verileri var.
  • OPEC+ kararları ve ISM imalat verisi sonrası petrol fiyatlarında sert geri çekilmeler yaşanıyor. Brent petrol dün %4 ve bugün %1.3 eksi. Son beş işlem gününde eksi rakamlar karşımıza çıkıyor. Günlük grafikte RSI artık aşırı satım bölgesinde. Aralık 2023 diplerine %5 civarı uzakta. $75’in aşağısına gelirse güzel bir trade fırsatı (long taraflı) sunacak.Günlük grafik;
  • Petrol fiyatlarında yaşanan kayıplara paralel S&P 500’de enerji sektörü dün %2.6 düşüş yaşadı. Defansif sektörlerden sağlık hizmetleri en iyi getiriyi sunan oldu.

Eşit ağırlıklı MSCI Avrupa ve MSCI ABD’ye baktığımızda ABD’nin geride kaldığını görüyoruz. Yapay zeka teması ve Nvidia’nın, S&P 500 üzerinde etkisi çok net anlaşılıyor.

  • EURUSD tekrardan 1.09 seviyesine yakın.

Bugün ABD tarafında JOLTS verisi açıklanacak. Piyasa fiyatlamaları açısından en önemli risk faktörü. Seans sonrası CrowdStrike bilançosu var.

Hızlıca iki konu:

  • Dün NYSE’de teknik bir problem olduğu için Berkshire’ın A tipi hissesi %99 düşmüş gibi göründü. Bu gerçek bir fiyatlama değil. Buffett vefat etse böyle satılmaz. Hatalı işlemlere dair NYSE çalışma başlattı. https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-06-03/volatility-halts-hit-numerous-nyse-listed-stocks-in-error
  • GameStop hissesi dün seans öncesi %100 primliydi. Roaring Kitty’nin nasıl +$100m pozisyon alabileceğini ciddi olarak sorguluyorumJ GME hissesinin dün kapanışa göre 12 aylık takip eden F/K’sı 2800x (Typo yok). Kısaca M.Ö. 776 yılında alınsa (TövbeJ) anca bu çarpanı çıkarıyor.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.