Uluslararası Piyasalar_05.03.2024

6 Mart 2024
Altın $2.115 ons seviyesinin üzerinde & Bitcoin “piyasa değeri” açısından yeni rekorda…

 

 • Dün altın fiyatlarının ABD seansı açılışı ile $2.088 ons seviyesinin üzerine çıkması tarihte ilk defa $2.100’ün üzerinde kapanışa neden oldu.
 • Gümüş fiyatları da dün %3.3 prim yaparak mart ayında iyi bir getiri sunabileceği düşüncemi destekler bir fiyatlama örneği sundu (https://akyatirim.com.tr/pdf/Uluslararasi_Piyasalar_Mart_Ayi_Dusunceleri.pdf )
 • Altın/Gümüş oranı 90 seviyesinin aşağısında kapanış yaptı. 85 seviyesinin de aşağısına gerilerse değerli metallerde alımlar daha da güçlenir.
 • Kısa vadede altın için $2.135 ons ve gümüş için $24.5 ons direnç seviyelerini takip ediyorum.
 • Bitcoin bu sabah itibariyle $68.800 seviyesini gördü. En son rekor yüksek seviyenin görüldüğü 2021 yılı ile kıyaslandığında “arz miktarı” arttığı için piyasa değeri açısından “yeni” rekordayız. Günlük grafikte 2021 yılında kapanış bazında “fiyat” rekoru $67.7k seviyesi (Kaynak: Bloomberg // Kripto piyasalarında kapanış yok. 7/24 ama grafik açısından farklı veri sağlayıcılarının kapanış kabul ettiği saatler var). Dün $67.4k’dan kapanış gerçekleşti.
 • Dün paylaştığımız ve Altın & Bitcoin fiyatlarını incelediğimiz YouTube yayını:  https://youtu.be/CpuAVWsT7CI?si=Y6Csb6RwVkHz7otV

 • Çin hükümeti 2024 ekonomik beklentilerini açıkladı. Piyasada iki tarz yorum genel olarak hakim;
  • %5 büyüme çok agresif bir beklenti. Ekstra destek hamleleri olmadan gerçekleştirmek zor.
  • Daha yüksek hedefler konabilirdi. Gene daha fazla destek gerekecekti.

Hedeflerin açıklanması sonrası Hang Seng Endeksi %2.5 eksi… Ana kara borsaları “yabancı yatırımcı” ağırlığı görece daha düşük olduğu için çok daha az satıcılı.

 • Hedefler açıklanırken benim dikkatimi çeken üç detay;
  • Teknoloji yatırımlarının önemini vurgulamaları.
  • Savunma harcamalarında artış.
  • Tahvil piyasası aracılığı ile bölgesel yönetimlere fonlama planlanması (Zaten vardı. Konut sektörünü fonlama için kullanan yönetimlere borçlanma piyasalarından kaynak yaratma devam ediyor).

 • Şirket bazlı haberlerde Çin tarafı gene öne çıkıyor.

BABA: Alibaba Group Holding Ltd. is leading a financing round of at least $600 million for Chinese AI startup MiniMax, spearheading its second major deal in the space this year as it deploys capital in pursuit of growth.

Apple:  Apple Inc.’s iPhone sales in China declined by 24% over the first six weeks of this year, pushing it to fourth among smartphone vendors in the country, according to Counterpoint Research data.

 • Hem Çin’in 2024 hedeflerinin (Daha doğrusu destek paketlerinin istenilen düzeyde olmaması) piyasada “risk iştahını” arttırmaması hem de Apple’ın iPhone satışlarının Çin pazarında düşüş gösterdiği haberi ile ABD vadelileri eksi…

Bugün ABD tarafında açıklanacak ekonomik veriler:

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.