Uluslararası Piyasalar_05.06.2024

6 Haziran 2024
• Gelişmekte olan piyasalarda yaşanan seçimler piyasa fiyatlamalarını etkiliyor. Hindistan borsa endeksi dün %6’nın üzerinde kayıp yaşadıktan sonra bugün %2.6’lık tepki alımı ile karşılaştı. Meksika borsa endeksi ise 3 Haziran günü %10 düştükten sonra dün %2.2’lik tepki alımları ile karşılaştı.
  • 2022 ile Çin varlıklarına ABD’li yatırımcıların temkinli duruşu jeopolitik çerçevede oluşmuştu. ABD’li şirketlerin üretimlerini Hindistan’a kaydırma (De-risking) haberleri de oldukça yoğunlaşmıştı. Aşağıda MSCI Hindistan ve MSCI Çin’in 2021-2024 arası grafiğini bulabilirsiniz. Hindistan seçimleri sonrası yıllık %8 büyüme hedefi piyasada sorgulanıyor.

MSCI Hindistan (Beyaz çizgi) & MSCI Çin (Sarı çizgi):

  • Carry trade’ler açısından MXNJPY önemle takip edilmeli. 2022 ile bu FX çifti carry trade’lerde oldukça öne çıktı. MXN faizi ve JPY’nin sürekli değer kaybetmesi nedenli. 19 Nisan sonrası ilk defa 200 gho’nın aşağısını dün test ettik. Bugün tekrardan yükseliş yaşıyor.

MXNJPY günlük grafik:

  • JOLTS verisi sonrası ABD 10 yıllık getirileri mart ayında beri ilk defa dün 100 gho’sını test etti. Dört işlem gününde yaklaşık 30 baz puan düşüş yaşadı.
  • S&P 500 endeksi yatay bir kapanış yaptı. 10 yıllık getirilerde yaşanan gerilemeye paralel gayrimenkul sektörü en iyi getiriyi sundu. AMT işlem fikrim dün hedef bölgesini gördü. 15 Mayıs tarihinde paylaştığım işlem fikri dolar bazında yaklaşık %8 getiri oluşturdu. Aynı zaman zarfında S&P 500 endeksi ise yatay…
  • Petrol tarafında satış baskısı dün de devam etti. Brent petrol beş işlem gününde %8 geriledi. Bugün yatay.
  • Bakır kontratlarında 20 Mayıs tarihinde gördüğü tepe noktadan %12 aşağıdayız. COMEX kontratlarında $4.50-$4.55 aralığına gelmeden tepki alımları adına kısa vadeli long açmam diye yazmıştım. Bu bölgeden kısa vadeli ve düşük hedefli (4.60-4.65 aralığı) long denenebilir. Ancak 50 gho desteği bu hafta korunamazsa 4.40-4.45 aralığına kadar gerileme riski de var.

Bakır günlük grafik:

  • Bugün ABD tarafında ADP istihdam verisi takip edilecek. Almanya’nın mayıs ayı için finalize PMI verileri beklentilerden bir tıkJ daha iyi. Avrupa’nın finalize bileşik PMI verisi 52.2. Dün EURUSD 1.09’un üzerini test ettikten sonra bugün 1.0870
  • Gümüş $30 ons seviyesinin aşağısında işlemlere devam ediyor. Altın $2.330 ons seviyesinde.
  • CrowdStrike dün takvim yılına göre Q1’24 bilançosunu açıkladı. Çarpanlar açısından ucuz değil ama rakamları piyasa beğendi. Hisse seans sonrası %6 prim yaptı. CIBR BYF’sinde en yüksek üçüncü ağırlığa sahip isim. CIBR 200 gho desteğine yaklaşmıştı.

  • Temiz enerji BYF’sinde (ICLN) teknik görünümün iyileştiğini geçen hafta paylaşmıştım. Bu görüşe devam ediyorum.

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.