Uluslararası Piyasalar_06.03.2024

6 Mart 2024
Altın ve Bitcoin fiyatlarında yeni ATH’lar!
  • Dün ABD seansının açılışına doğru altın fiyatları $2.140 ons seviyesini aşarak yeni bir rekor gerçekleştirdi. Bitcoin’de ISM hizmetler verisinin açıklanması ile $69k seviyesinin üstüne çıkarak yeni bir ATH gerçekleştirdi.
  • Bitcoin: $69k seviyesinin üzerinden gelen “kar satışları” ile gün içi $62k’nın aşağısına gerilese de çok hızlı toparlandı. Spot BYF’lerin onaylanması;
    • Volatiliteyi uzun vadede azaltacak ve düzeltmelerin boyutunu düşürecek önemli bir temel değişim. Bugün tekrardan $66k seviyesindeyiz.

Altın: Bir önceki tarihi yükseğin ($2.135 ons) dün üzerine çıkabilmemiz $2.200 ons hedefimin beklediğimden daha hızlı görülebileceğine dair önemli bir sinyal. $2.135 üstü kapanışlar yükseliş trendini güçlendirir. Haftalık bazda $2.135 ons üstü kapanış yaşadığımız zaman yeni hedefimi $2.400 ons olarak güncelleyeceğim.

Bitcoin’in son bir yıllık günlük grafiği:

  • BlackRock’ın Bitcoin BYF’si ocak ayından dün kapanışa kadar +$10 milyar para girişi yaşadı…

Altın haftalık grafik:

  • İçinde bulunduğumuz hafta yaşanan fiyatlamanın önemi aşağıdaki grafikten çok net bir şekilde anlaşılıyor. 2024 yılına başlangıçta portföyün %20 ağırlığını altına ayırmamız iyi bir seçim oldu… Mart ayı düşüncelerinde %20 ağırlığı korumamız daha da iyi olacak gibi 🙂

Diğer gelişmeleri aktardığım podcast yayını: https://open.spotify.com/episode/3cwFUQ05Q7WPkbWofVfjOU?si=ORCrgTdQRy2y8sKGcJo5EQ

  • BoJ’un negatif politika faizinden çıkma olasılığı güçleniyor. USDJPY 150 seviyesinin aşağısında. Trade amaçlı Nikkei 225 endeksi short düşünüyorum.
  • PBOC: Çin tarafında zorunlu karşılıklarda aşağı yönlü revizyon yapılabilir. MSCI Çin adına pozitif olur. ABD’de işlem gören Çin hisselerine olumlu yansır.

MSCI Japonya/MSCI Çin oranı 2024 yılında Japonya lehine güçlü başladı. Eğer BoJ negatif faizden çıkar ve Çin MB’den zorunlu karşılık indirimleri gelirse bu oranın kısa vadeli hareketi “aşağı” yönlü olur.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.