Uluslararası Piyasalar_06.03.2024

11 Mart 2024
CrowdStrike, Siber güvenlik hisseleri & Bitcoin madencileri

Dün seans sonrası CrowdStrike (CRWD) takvim yılına göre Q4’23 (Mali yılına göre Q4’24) rakamlarını açıkladı.

 • Bulut sistemler özelinde siber güvenlik hizmeti sağlayıcısı ve bu alanda pazar lideri olan CRWD’nin hissesi seans sonrası fiyatlamalarda %25’e yakın prim yaptı.
 • CRWD 2023 yılında %142 ve bilanço öncesi YBB %16.5 getiri sağlamıştı.

Finansallar: https://ir.crowdstrike.com/news-releases/news-release-details/crowdstrike-reports-fourth-quarter-and-fiscal-year-2024

 • Piyasa beklentileri ile karşılaştırıldığında açıklanan Q4 rakamları, Q1’24 beklentileri (Mali yıl: Q1’25) ve 2024 beklentileri (Mali yıl: 2025) piyasa beklentilerinin üzerinde (Kaynak: Consensus Gurus)

 • Şirketin toplam cirosu 2023 yılında (2024 mali yılında) $3.06 milyar ile %36 büyüme gösterdi. GAAP dışı brüt kar marjı %80 ve GAAP dışı operasyonel karı $660.3 milyon ile geçen yıla kıyasla nerdeyse ikiye katladı… GAAP dışı hisse başı kar rakamında da yıllık bazda nerdeyse iki kat büyüme var.
 • Şirketin içinde bulunduğumuz çeyrek ve yıl için beklentileri aşağıda.

 • Bilanço sonrası analistlerin en güncel 12 aylık beklenen hedef fiyatları aşağıda. Yorum: Fed’in higher for longer’dan uzaklaşması CRWD gibi hisselere olumlu yansımıştı. Şirketin büyümesi devam ederken karlılığının giderek iyileşmeye devam etmesi ve nakit pozisyonunun güçlenmesi uzun vadede 10 yıllıklara hassasiyeti (Hissede aşağı yönlü riskler açısından) görece azaltacak gelişmeler. (Dün yeni bir şirket alımı açıkladı: https://ir.crowdstrike.com/news-releases/news-release-details/crowdstrike-acquire-flow-security-expand-its-cloud-security )
 • Dün kapanış sonrası CRWD $370 seviyesini gördü. Son bir yıldır analistlerin hedef fiyatları hissenin gerisinde kalarak bilançolardan sonra hedef fiyat güncellemeleri geliyor…

 • CrowdStirke bilançosu sonrası siber güvenlik tarafında takip ettiğim Palo Alto Networks (PANW), Zscaler (ZS) & Fortinet (FTNT) hisselerinde de seans sonrası işlemlerde primler var…

 • CRWD ve rakiplerinin çarpanları aşağıda.

 • Siber güvenlik tarafında takip ettiğim BYF’nin son bir senelik grafiği aşağıda. Higher for longer’dan uzaklaşma ile BYF’nin %36.6 prim yaptığı görülüyor. Son bir yıllık grafikte 50 gho’nın aşağısına gerilemeler güzel alım fırsatları yarattı.

 • CIBR’ın en yüksek hisse pozisyonları listesi aşağıda. Hem çip sektöründe hem de siber güvenlik alanında faaliyet gösteren Broadcom’un (AVGO) Q4 bilançosu yarın seans sonrası açıklanacak. Hem Nvidia hem de CrowdStrike sonrası AVGO’nun da bilanço sonrası yukarı yönlü hisse hareketi olasılığı arttı…

Bitcoin fiyatları ve Coinbase şubat ayını ve mart ayının ilk haftasını oldukça iyi geçirirken “madencilerin” hisse performansları şubatın son haftası & mart ayının ilk haftasında görece kötü kaldı. Bitcoin madencilerini içeren BYF’nin (WGMI) günlük grafiği Bitcoin ve Coinbase ile beraber aşağıda.

 • WGMI’nın en büyük 15 hisse pozisyonları listesi aşağıda. Nvidia’nın her yerde karşımıza çıkmasıJ

Şubat ayında açıkladıkları bilançolar sonrası açıklanan rakamlara piyasada Cleanspark & Riot Platforms için olumlu ve Iris ve Marathon kötü hisse reaksiyonları verdi.

 • Bitcoin fiyatlarında ATH sonrası düzeltmenin sınırlı kalması ve hızlı toparlanma gelmesi önümüzdeki günlerde Bitcoin’de yükselişin yeni rekorlar ile devam edebileceğine işaret ediyor. Bitcoin madencilerinde de mart ayının geri kalanında tekrardan bir yükseliş yaşanması ve olumsuz ayrışmanın kapanması beklenebilir.

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.