Uluslararası Piyasalar_09.07.2024

9 Temmuz 2024
• Fransa ikinci tur seçimleri sonrası CAC40 endeksi gün içi primlerini koruyamadı ve günün en düşük seviyelerine yakın seansı sonlandırdı. Fransa için politik riskler masadan kalkmış değil. CAC40 günlük grafikte tekrardan 200 gho’nın aşağısında kapanış gerçekleştirdi.
  • Fransa-Almanya 10 yıllık getiri makası 60 baz puanın üzerinde. Erken seçim kararı öncesi 50 baz puanlardaydı. Bu makas erken seçim öncesi seviyelere dönmeden EUR ve Fransa varlıklarında alım yapmak riskli. EURUSD için bugün Powell’ın yapacağı konuşma USD tarafını etkileyecek.
  • S&P 500 dün 2024’ün 35. Rekor kapanışını gerçekleştirdi. Ancak alımlar çok az. Endeks sadece %0.1 prim yapabildi. Morgan Stanley stratejisti endekste %10’luk bir düzeltmenin olasılığını yüksek görüyor. https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-07-08/morgan-stanley-s-wilson-says-a-10-correction-is-highly-likely?utm_source=google&utm_medium=bd&cmpId=google  Bu durum temmuz ayı ortasından itibaren “geçmiş seçim” döngülerinde endeks satışları ile paralel (Bakınız temmuz ayı sunumu…). %10 olur mu bilmiyorum ama endeksin %2’lik bir düşüş yaşamadığı rallilerde 2024’te tarihsel olarak 11. Sıraya yükseldik.
  • Oppenhiemer, S&P 500 için hedef fiyatını 5.900 seviyesine “yıl sonu” için yükseltti. UBS, Nvidia için hedef fiyatını $150’a yükseltti. Ancak bu hedef fiyat revizyonu hissede geçmiş zamanlarda yaşanan “aşırı” pozitif etkiyi çok göstermedi. NVDA günü %1.8 primli bitirdi. Tarihi yükseğinden %9 aşağıda.
  • Biden dün X platformundan paylaştığı açık mektup ile “sürece devam ettiğini” belirtti. Sosyal medya & ABD TV show’ları Biden’a acımıyor.
  • Lucid Group bilançosu sonrası dün %7.8 primle seansı sonlandırdı.
  • New York Fed’in tüketici anketinde enflasyon beklentileri piyasada olumlu karşılandı. Top Perşembe günü açıklanacak haziran ayı TÜFE verisinde… https://www.newyorkfed.org/microeconomics/sce#/inflexp-1
  • S&P 500’de Ekim 2022 dibi sonrasında yaşanan yükselişin %58’i ilk on hisseden geliyor. Q2 bilanço sezonunda Cuma günü ABD bankaları “ekonomik gidişatı” daha netleştirecek (Yumuşak iniş?) ancak fiyatlamalar üzerinde asıl etki Netflix & Tesla bilançoları ile yaşanmaya başlayacak.

  • Global MB’ler faiz indirimlerini daha çok tercih ediyor. Aşağıdaki grafik MB’ler arasında indirimi seçenlerin oranını gösteriyor. Bu durumun devamı “long duration” varlıklar adına pozitif olur. Fed partiye ne zaman katılacak? Ve katıldığında seri halinde indirimler mi yapacak? Bu iki soru özelinde giderek daha çok bilgi sahibi oluyoruz.

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.