Uluslararası Piyasalar_10.06.2024

10 Haziran 2024
• Cuma günü açıklanan TDİ verisi sonrası Fed’e dair beklentiler “daha şahin” bir yapıya geçti. Tahvil piyasası ve değerli metallere bu durum olumsuz yansıdı.
  • Yeni haftaya altın 2.300 ons seviyesinin aşağısında başlarken altın ve gümüş için takip ettiğim destek seviyeleri sırasıyla $2.215 ons ve $28.75 ons. Haziran ayı düşünceleri paylaşımımda altın ve gümüş için para piyasası getirileri ile rekabet edebilecek potansiyelin çıkması için $2.200 ons ve $28.00-$28.50 ons aralığına gerilemenin gerektiğini belirtmiştim.
  • ABD 10 yıllık getirileri TDİ öncesi üç işlem günü yaşadığı düşüşlerin nerdeyse hepsini geri toparladı. %4.50 seviyesinde bulunan 50 gho direncini takip ediyorum.
  • Cuma gününü S&P 500 -%0.11 kapatırken olumlu ayrışan sektör finansallar oldu. Haftalık bazda ise endeks %1.3 prim yaptı. Haftalık bazda teknoloji sektörü %2.6 getiri sundu. Nvidia geçen hafta %10.3 prim yarattı. ABD 10 yıllık getirilerinde yaşanan yükseliş ve petrol fiyatlarında gerileme ile haftalık bazda altyapı ve enerji sektörü sırasıyla %3.8 ve %3.5 düşüş yaşadılar. https://www.sectorspdrs.com/sectortracker
  • Yeni haftaya Avrupa bazlı haber akışları ile başlıyoruz. Parlamento seçimlerinde aşırı sağ partilerin öne çıkması ve Fransa’nın erken seçim kararı ile EUR değer kaybediyor. EURUSD Cuma gününü 1.08 kapattıktan sonra yeni haftaya 1.0750’lerde başladı.
  • Politik belirsizliklerin artması ile Avrupa borsa endeks vadelileri ve 10 yıllık hazine tahvilleri satıcılı.
  • Bu hafta Çarşamba günü ABD’den mayıs ayı TÜFE verisi ve Fed kararları piyasalar açısından önemli. Ayrıca BoJ kararları da hafta bitimine doğru fiyatlamalarda öne çıkacak.
  • Bugün Apple’ın üretken yapay zekaya dair nasıl hizmetler sunacağı merakla beklenirken haftanın geri kalanında öne çıkacak bilanço açıklamaları Rubrik, AutoDesk, Oracle, Broadcom ve Adobe.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.