Uluslararası Piyasalar_11.03.2024

12 Mart 2024
Çip sektörüne kar satışı gelirken S&P 500 eşit ağırlık endeksi yeni rekorunu gördü.
 • TDİ verisi sonrası (https://www.tradeall.com/temel-analiz-detay/9134/abd-tdi-verisi–subat-2024 ) ABD 10 yıllık nominal getirileri gerilerken altın fiyatlarında yükseliş gördük.
 • Altın fiyatlarında takip ettiğim $2.135 ons seviyesinin üzerinde “haftalık” kapanış gerçekleştirdik. 2024 hedefimi $2.200 ons seviyesinden $2.400 ons seviyesine revize ediyorum.
 • Bitcoin fiyatlarında tarihte ilk defa $70k seviyesi görüldü. Bugün itibariyle $70k’nın üzerindeyiz. BlackRock’ın spot Bitcoin BYF’sine iki aylık bir dönemde $10 milyarın üzerinde giriş var. Bu temel değişken nedenli makro verilere ve Fed beklentilerine Bitcoin YBB olumsuz tepki vermedi. Bu hafta TÜFE ve gelecek hafta Fed toplantısının tekrardan Bitcoin fiyatlarında etki göstereceğini düşünüyorum. Eğer ABD teknoloji hisselerinde Cuma günü gördüğümüz satışlar devam ederse “bir noktada” Bitcoin fiyatlarında da “düzeltme” görebiliriz.
 • S&P 500’de TSİ 19:00 itibariyle “çip sektörüne” gelen “kar satışları” ile günü %0.65 ve haftayı %0.26 eksi sonlandırdı. YBB haftalık performanslara baktığımızda S&P 500 üçüncü kez eksi kapanış gerçekleştiriyor. Cuma günü sektör performanslarına baktığımızda en kötü teknoloji (-%1.8) ve en iyi gayrimenkul (+%1.1) olarak gerçekleşti.

S&P 500 endeksi ve çip sektörü endeksi (SOX) gün içi grafik:

 • Mavi çizgi çip sektörü endeksi. S&P 500’ün gün içi hareketinin geldiği yer oldu.

 • Nvidia ve Broadcom öncülüğünde SOX endeksinde “kar satışları” yaşanırken S&P 500 eşit ağırlıklı endeks “yeni rekor yükseğini” gördü.

Eşit ağırlıklı S&P 500 endeksi günlük grafik:

 • Çin’in şubat ayı TÜFE verisi %0.7 artış ile deflasyon risklerinin azalmasına neden oldu. Eğer bu hafta Çin tarafından “faiz indirimi” alırsak MSCI Çin’de olumlu bir fiyatlama görebiliriz.  Çin ÜFE’si dünyaya “deflasyon” ihracına devam ediyor. Bu hafta ABD TÜFE verisinde çekirdek ürünler açısından iyi bir detay…
 • Japonya Q4 büyümesi yukarı yönlü revize edildi. Japonya teknik resesyondan kıl payı kaçmış oldu. Nikkei endeksi geçen hafta paylaştığım “short” pozisyon düşüncesine paralel hareket ediyor.

Hem ABD’de çip sektörü hisselerinin S&P 500 endeksine etkilerini hem de Nikkei endeksi yorumumu paylaştığım günlük podcast: https://open.spotify.com/episode/5vTq1NedJw71JRZgSIFRrR?si=v4gh3RM_TuO5kpjuv_V5zQ

 • Yarın ABD tarafında açıklanacak TÜFE verisi haftanın en önemli verisi. Dezenflasyon sürecinin devamını bekliyorum. Şirketler tarafında Oracle, UiPath ve Adobe bilançolarını açıklayacak.
 • Adobe tarafında aşağı yönlü bir hareket görebiliriz. Hisse 200 gho desteğini korumaya çalışıyor. Bilanço sonrası 200 gho aşağısına gerilersek satışlar hızlanır…
 • ABD TÜFE verisi sonrası 10 yıllık nominal getirilerde %4 seviyesinin aşağısını bekliyorum…

Nikkei 225 aylık grafik:

 • USDJPY gerilerken endeks 1989 zirvesinin tekrardan aşağısına indi…

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.