Uluslararası Piyasalar_14.06.2024

20 Haziran 2024
• Bu hafta ABD tarafında aldığımız TÜFE ve ÜFE verileri sonrasında Bloomberg’de çekirdek PCE beklentilerine baktığımda aylık değişim öngörüleri aşağıda (Haftaya daha çok beklenti ve güncelleme gelecektir)

 • Bu sabah itibariyle Fed beklentileri aşağıda.

 • Avrupa tarafında politik riskler ve BoJ’un para politikasını değiştirmemesi (Tahvil alım programını bu toplantıda azaltabilirdi ama azaltmadı) dolar endeksinde Çarşamba günü yaşanan kayıpların hepsinin geri alınmasına (hatta sütüne çıkılmasına) neden oluyor. Dolar endeksinin güçlü seyretmesi değerli metalleri baskılıyor.

 • Haftalık işsizlik başvurularında ağustos 2023’ten beri en yüksek seviyenin görülmesi talep yönlü riskleri biraz arttırdı. Bu durum nedenli S&P 500 dün çok iyi bir performans sergilemedi. Artı kapattı ama sektör bazlı negatif ayrışmalar çok.

 • Endeks günü %0.23 primle sonlandırdı. İletişim hizmetleri, enerji ve endüstriyeller olumsuz tarafta ayrıştı.

 • Endekste dün iyi getiriyi sunan hisseler yapay zeka temasındandı…

 • Üretken yapay zeka BYF’si son iki günde gelen alımlar ile mart ayı zirvesinin üzerine çıktı.

 • Bu hafta üç bilanço YZ temasında iyi getiriler sundu.
 1. Oracle
 2. Broadcom
 3. Adobe
 • Bugün ABD tarafında haziran ayı MÜ güven endeksi verisi piyasa fiyatlamalarında öne çıkacak.

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.