Uluslararası Piyasalar_15.03.2024

18 Mart 2024
Bitcoin fiyatları uzun zaman sonra makro verilere tepki gösterdi…
  • Spot BYF onayları sonrası Bitcoin fiyatlarında $73k üstü görüldü. Bu hafta TÜFE sonrası Bitcoin fiyatlarında “makro verilere tekrardan tepki” olabileceğini belirtmişti. OlduJ Bu sabah itibariyle $68k’nın aşağısını gördük. Eğer gelecek hafta Fed toplantısında “nokta grafik” üç faiz indiriminden ikiye geçerse $60k-$62.5k aralığı söz konusu olabilir (Medyanda bulunan İki üyenin revizyonu bu durum için yeterli. Powell’ın tercih edeceğini düşünmüyorum. Üç indirim beklentisinde bastıracaktır).

Bitcoin günlük grafik:

  • TÜFE ve ÜFE sonrası Bloomberg Economics’in (Bloomberg’ün kendi ekonomi ekibi) beklentisi hala ilk faiz indirimin mayıs ayında olacağı. Ay sonunda alacağımız PCE verilerine dair beklentiler “dezenflasyon” sürecinin hedefe doğru ilerlerken “Son düzlükte/Last mile” hız kestiği ama yolun değişmediğine işaret ediyor. Piyasanın (Vadeli piyasalarda yapılan fiyatlama) ilk faiz indirimi beklentisi ise temmuz ayı.
  • Dün ÜFE ve perakende satışlar verisi ile “dolar endeksine” talep arttı. Bu durumun önemli bir tetikleyicisi ABD 10 yıllıklarında “higher for longer” fiyatlamalarından çıktığımız tarihten itibaren devam eden düşüş trendinin tekrar üzerini test etmemiz oldu. Günlük grafikte düşüş trendine tekrardan giremediğimiz durumda %4.40’a kadar yükseliş riski var. Hem TÜFE hem de ÜFE varillerinde “dezenflasyonist trendden çıkış yok” dolayısıyla “enflasyon verilerinde engebeli süreç atlandığında” tekrardan tahvil getirilerinde düşüşler göreceğiz.

ABD 10 yıllık getirileri günlük grafik:

  • Dolar endeksinde ve tahvil getirilerinde yükselişe rağmen değerli metaller iyi gidiyor. Altın $2.170 ons ve gümüş $25.10 ons civarında.
  • Dün seans sonrası Adobe bilançosu açıklandı. Bu hafta belirttiğim gibi “düşüş yönlü” bir reaksiyon aldık. Adobe’nin %10 düşüş yaşaması bugün diğer yapay zeka temasında bulunan hisselerde de satış baskısı (Kar satışı) yaratabilir.
  • Uluslararası Enerji Ajansı 2024 için “arz fazlası” beklentisini “arz açığı” olarak değiştirdi. https://www.iea.org/reports/oil-market-report-march-2024

  • Haftaya BoJ toplantısını önemsiyorum. Dolar endeksi ve Nikkei 225 endeksi açısından alınacak kararlar oldukça etkili olacak. Fed toplantısını da düşününce uzun zamandan sonra piyasalarda volatilite haftaya artabilir.

Hisse (Vix), tahvil (Move) & FX (Cvix) volatiliteleri günlük grafikleri:

  • Çin’de yeni konut fiyatları yıllık değişim bazında son 13 ayın en sert düşüşünü şubat ayında yaşadı. https://tradingeconomics.com/china/housing-index
  • Çin’den bu hafta beklenen “olası” faiz indirimi gelmedi… Asya piyasaları eksi…

Üç konu:

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.