Uluslararası Piyasalar_15.04.2024

16 Nisan 2024
Dolar endeksi Eylül 2022’den beri en iyi haftasını geçirdi...
 • Fed için faiz indirimi beklentileri ileri tarihlere geçerken AMB için ilk indirim fiyatlamasının hala haziran ayı için yapılıyor olması EURUSD’yi geçen hafta 1.0620 seviyesine kadar geriletti.
 • USDJPY için “müdahale” gelebilir denilen 152 seviyesinin de oldukça üzerindeyiz… Yeni haftaya 154’ün sınırında başladık.
 • Tahvil getiri makaslarında doları destekleyen hareketler olurken hem dolar endeksinin hem de 10 yıllık reel getirilerin artışı değerli metallerde kayda değer bir kayıp yaratmadı.
 • Cuma günü altın ve gümüş sırasıyla $2.430 ons ve $29.7 ons seviyelerinin üzerini gördükten sonra piyasanın “hafta sonu belirsizlikleri” nedenli nakit pozisyonlarını arttırması ile biraz kar satışı yaşadılar. Yeni haftaya altın $2.350 ons ve gümüş $28.4 ons seviyelerinin üzerinde başladı.
 • S&P 500 geçen hafta %1.6 düşüş ile haftalık bazda Ekim 2023’ten beri en kötü performansını geçirdi. Ekim ayında “faiz indirimi beklentileri” artış yaşamış, tahvil getirileri düşmeye başlamış ve dolar endeksi değer kaybına başlamıştı. Son üç haftadır tam ters bir fiyatlamadayız. Dolayısıyla geçen hafta ABD endekslerinde yaşanan kayıplar çoklu varlık düşüncesinde anlaşılabilir.
 • Bilanço sezonuna iyi başlamadık. JP Morgan’ın Q1’24 için toplam karı ve yatırım bankacılığı aktiviteleri iyi. Ancak 2024 için “net faiz geliri” beklentisini piyasa beğenmedi. Ayrıca Cuma günü bilançolarını açıklayan bankaların üçünde de “bölgesel bankacılık” krizine dair regülatörlere ödemeler dikkat çekiyor.
 • Bugün Goldman Sachs Q1’24 rakamlarını açıklayacak. Cuma günü Kasım 2023’ten beri ilk defa 50 gho seviyesinin aşağısında kapamıştı. Q1’24 içinde yatırım bankacılığında artış ve 2024’ün geri kalanında beklentilerin güçlenmesi nedenli hissede olumlu görüşümü koruyorum. Jeopolitik taraf ise aşağı yönlü riskleri oluşturuyor.
 • Vix geçen haftayı %8 artış ile sonlandırırken Nisan ayının ilk iki haftasında %30’un üzerinde primli…
 • S&P 500’ün son bir aylık performansında en iyi sektör enerji. Mart ortasından itibaren petrol fiyatlarındaki yükseliş bu performansta ana değişken oldu. Yeni haftaya petrol hafifi satıcılı başladı. Jeopolitik risklerin “çoklu varlık” fiyatlamalarına etkisini anlamada ilk baktığım yer petrol fiyatları. Yeni haftaya petrol hafif satıcılı başlayınca ABD endeks vadelileri de hafif artı başlıyor.
 • Hafta sonu kripto piyasası çok hareketliydi. Cumartesi $61.2k’ya kadar gerileyen Bitcoin bugün $66.2k’dan geçiyor. İran-İsrail haberleri ile başta satış yedi. Yeni haftaya toparlayarak başladı.
 • Bugün ABD tarafında perakende satışlar verisini alacağız. Avrupa tarafında endüstriyel üretim verisi var. Bu hafta IMF/Dünya Bankası toplantıları, Çin’in Q1’24 GDP verisi ve MB üyeleri konuşmaları (Hem Fed hem de AMB) takip edilecek.
 • Jeopolitik riskler masada kaldığı sürece piyasanın nakit pozisyon miktarını biraz arttırdığı bir süreçteyiz. ABD’de havacılık ve savunma sanayi BYF’si kodu ITA. Boeing uçak problemleri (Üretim problemleri) nedenli

2024’ün başından beri %35 eksi. S&P 500’den oldukça olumsuz ayrıştı. Eğer piyasa savunma sanayi hisselerine & BYF’lerine yatırımları arttırırsa kısa vadede BA endekse göre daha iyi bir performans sunabilir.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.