Uluslararası Piyasalar_15.05.2024

16 Mayıs 2024
ABD TÜFE verisi (Nisan 2024)

Manşet rakam  beklentilerin altında. Geri kalanlar ise piyasa beklentilerine paralel.

 • Çekirdekte yıllık bazda %3.6’lık değişim son üç yılın en düşük artışı.
 • Manşette aylık artışın %70’inden fazlasını barınma ve benzin fiyatları oluşturuyor.
 • Çekirdek taraf aylık değişimlerde üç ay üst üste %0.4 artıştan sonra nisan ayında %0.3’e geriledi. Araç fiyatlarında aylık bazda gerilemeye rağmen enteresan bir şekilde “araç sigortası maliyetleri” artmaya devam ediyor…

Resmi açıklama: https://www.bls.gov/news.release/cpi.nr0.htm

 • Çekirdekte yıllık değişimlerde ürünler tarafı “deflasyon” sürecine devam ederken (-%1.3), hizmetler tarafında dezenflasyon süreci yavaş ilerliyor… Çekirdek hizmetler %5.4’ten %5.3’e gerilemiş.

 • Süper çekirdekte aylık değişim %0.42 ile ocak ayından beri en düşük rakam. Yıllık değişim ise %4.8’den %4.91’e yükselmiş. Süper çekirdekte yıllık değişim Nisan 2023’ten beri en yüksek rakam….

Veri setinin yorumu: Yılın ilk üç ayında açıklanan enflasyon verileri dezenflasyon sürecinin durma noktasına geldiğini ve “son düzlüğün” zor geçeceğine işaret ediyordu. Nisan ayı verisinde dezenflasyon sürecine dair umutlar arttı. Ancak süper çekirdek tarafı hala “istihdam piyasası” daha fazla soğumadan hedefe ulaşmanın zorluğuna işaret ediyor. Kısaca veri sonrası “bardağın dolu kısmına” piyasa odaklanmaya devam edecektir.

Piyasa fiyatlamaları:

 • ABD 10 yıllık getirileri mart ayından beri ilk defa 50 gho’nın aşağısında. Uzun zaman sonra %4.4’lü rakamların aşağısındayız.
 • Değerli metaller “artan faiz indirimi olasılıkları” ile güçleniyor. Gümüş sabah belirttiğim seviyenin üzerine çıktı.
 • Dolar endeksi satış yiyor. EURUSD dün 200 gho’nın üzerinde kapanış gerçekleştirmişti. Bugün de 100 gho’nın üzerinde gerçekleştirecek…
 • Bitcoin sonunda $60k-$62.5k aralığından “yukarı yönlü” çıktı…
 • ABD 10 yıllık getirilerinde yaşanan düşüş sonrası “gayrimenkul” sektörü kısa vadeli öne çıkabilir. XLRE BYF kodu. American Tower (AMT) işlem fikri paylaşacağım.
 • TÜFE verisi ile beraber perakende satışlar verisi de açıklandı. Orada da hem manşetin hem de kontrol grubunun güç kaybetmiş olması “faiz indirimi” olasılıklarını güçlendiren bir yapı.

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.