Uluslararası Piyasalar_20.03.2024

21 Mart 2024
Fed kararları bekleniyor…

Bugün açıklanacak tek sayfalık karar metninde kayda değer bir değişiklik olacağını zannetmiyorum. TDİ verisinde son iki aya aşağı revizyon ilk paragraf ile uyumlu. Enflasyon verileri (TÜFE ve ÜFE) Ocak-Şubat aylarında beklenti üstü gelmiş olsa da “dezenflasyon” sürecini tamimiyle bozacak yapıda değil. PCE tarafı da “barınma ağırlığının” görece az olması nedenli Fed’in planlarını değiştirecek risk seviyesinde değil. Karar metninde bence iki tane sürpriz olabilir. İlki perakende satışlardaki zayıflamaya değinebilir (Zor ihtimal ama gene de ihtimal). İkinci sürpriz ise bilanço yapısına dair tartışmaları özetleyen bir cümlenin üçüncü paragrafa eklenmesi (Daha yüksek bir ihtimal ama bu toplantıdan ziyade Mayıs/Haziran bu değişiklik için daha uygun). İki tane sürpriz ihtimali olsa da bugün açıklanacak karar metninin piyasa hareketine neden olabilecek bir değişiklik barındıracağını zannetmiyorum. Tutanaklar ise daha önemli olacak (Bilanço yapısı tartışmaları adına).

 

Nokta grafikte 2024 beklentisi 3 faiz indirimi şeklinde. Mevcutta medyanda bulunan iki üyenin 3’ten 2’ye faiz indirimi beklentisini revize etmesi yeni medyanı 2 indirime çekmeye yeter. Bu durumu Powell’ın isteyeceğini zannetmiyorum. Eğer TDİ verisinde aşağı yönlü revizyonlar ve işsizlik oranında artışı bu ay aldığımız veride görmeseydik 3’ten 2’ye indirim revizyonu daha gerçekçi olurdu. Fed’in ocak ayında yaptığı en önemli revizyon hem istihdam hem enflasyon risklerine bundan sonra odaklanacağıydı. Dolayısıyla iki enflasyon verisi beklenti üstü geldi diye hemen bir revizyona gideceklerini zannetmiyorum. Durum matematiksel olarak bıçak sırtı o ayrıJ Powell’ın kongre karşısındaki konuşmasını baz alarak “yaz aylarında” indirim beklentilerini hesaba kattığımda nokta grafiğin 2024 için 3 indirim beklentisine devam edeceğini düşünüyorum.

Büyüme, işsizlik ve çekirdek PCE beklentilerinde eğer PCE tarafında yukarı yönlü bir revizyon görürsek bunu işsizlik oranında da yukarı yönlü bir revizyonun dengeleyeceğini düşünüyorum.

Hem Atlanta Fed’in hem de New York Fed’in büyüme tahminleri Fed’in ocak ayı toplantısının gerçekleştiği güne kıyasla “daha aşağıda”… https://newyorkfed.org/research/policy/nowcast#/nowcast & https://www.atlantafed.org/cqer/research/gdpnow Dolayısıyla büyümede yukarı yönlü ciddi bir revizyon beklemiyorum. Piyasa ekonomistlerinin baz senaryosu (Mart ayı anketi) hala  “yumuşak iniş”

  • Fed bu toplantıda politika faizini değiştirmeyecek. Aslında yazmaya gerek yok ama olsun. BulunsunJ
  • Basın toplantısı. Bütün mambo jambonun döneceği yer burasıJ Ticari gayrimenkullerden, kripto piyasasına uzanan sorular dalgasına Powell’dan cevaplar gelecek… Benim en çok merak ettiğim taraf “likidite” yorumları ve “bilanço yapısına dair” açıklamaları olacak. “Powell, in congressional testimony this month, said the central bank was “not far” from the level of confidence needed on inflation to start lowering rates.”. Eğer basın toplantısındaki tonu kongreye söylediğinden farklı olursa piyasada volatilite artar. Şahsi düşüncem faiz indirimlerine çok uzak olmadığımız yorumunu yineleyeceği. Enflasyonda “son düzlüğün” engebeli olacağını belirtecektir ama genel gidişatın doğru yolda olduğunu söyleyecektir.

Nokta grafikte 2024 için 3 indirimden 2’ye revizyon görmediğimiz taktirde (Beklentim görmeyeceğimiz şeklinde),  “şahin” bir Fed günü geçireceğimizi zannetmiyorum. Eğer beklentilerim gerçeğe dönerse 10 yıllık getirilerde tekrardan kırmızı düşüş trendine doğru hareket görmemiz lazım. Bu durum değerli metaller için de pozitif olur.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.