Uluslararası Piyasalar_20.05.2024

21 Mayıs 2024
Metal fiyatlarında ralli devam ediyor…
  • Cuma günü ABD tarafında “öncü göstergeler” açıklandı. Altı aylık ve yıllık oranlar artık resesyona işaret etmese de önümüzdeki döneme dair büyüme problemleri olabileceğini belirtiyor. https://www.conference-board.org/topics/us-leading-indicators
  • Hafta sonu hem İsrail tarafından hem de İran tarafından gelen haber akışları jeopolitik riskleri arttırıyor. Borsa endekslerine şimdilik olumsuz bir etki yok ama altın fiyatları Asya seansında yeni rekorunu gördü.
  • Hem değerli metaller hem de endüstriyel metaller çok iyi bir hafta geçirdi ve yeni haftaya da pozitif başladı. Bloomberg Değerli Metaller Endeksi geçen hafta %3.7 ve Bloomberg Endüstriyel Metaller Endeksi (BCOMIN) %6.4 prim yaptı. Geçen hafta Çin tarafından açıklanan nisan ayı endüstriyel üretim verisi Link ve konut sektöründe dair haber akışları Link endüstriyel metallerde yaşanan ralliyi destekledi. Ancak BCOMIN’in RSI seviyesi 79’a yükseldi. Kar satışı riskleri “teknik” açıdan artıyor.
  • Gümüş Cuma günü %6.5 “tek günlük” primle haftayı sonlandırdı. $29.8’in geçilmesiyle beraber Cuma günü alımlar arttı ve bu sabah $32’nin de üzerini gördük. Altın/Gümüş oranı yeni haftaya 75’i görerek başladı. Aralık 2022’den beri en düşük seviye.
  • Bakır Comex’te rekor seviyede. $515.7’den işlemler geçiyor… LME 3 aylık kontratta rekora çok yakın. $10.668’den işlemler geçiyor. Comex/LME makası ise Avrupa’nın Rusya’ya karşı yaptırım haberleri (Nisan ayında ING’nin analizi: https://think.ing.com/articles/what-do-the-new-russian-metal-sanctions-mean-for-global-trade/ ) ile geçen hafta daha da açıldı.
  • Comex bakır kontratlarında RSI 78’e yükseldi…
  • Uluslararası piyasalarda bugün Fed konuşmaları öne çıkıyor. Bu hafta ise Fed tutanakları ve Nvidia bilançosu yakından takip edilecek.

Hisse endekslerinde rekor üstüne rekor görülmesine karşın (https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-05-18/tokyo-to-new-york-stock-markets-are-on-a-record-hitting-spree-around-the-world ) MSCI ACWI’den ABD’yi çıkardığımızda 2021 rekor seviyelerinin aşağısındayız.

ABD tarafında da son bir yıllık getirilerde muhteşem yedilinin etkisi büyük…

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.