Uluslararası Piyasalar_21.03.2024

25 Mart 2024
Fed sonrası hem altın hem de S&P 500 rekorda…
  • Fed beşinci kez faizi sabit bıraktı. Nokta grafikte 2024’e dair üç faiz indirimi beklentisi korundu. Basın toplantısında Powell bilanço azalımı sürecinde “yavaşlamanın yakın zamanda” gerçekleşebileceğini belirtmesi ile dolar endeksi geriledi, değerli metaller ve endeksler yükseldi. Altın tarihinde ilk kez $2.200 ons seviyesinin üzerinde çıkarken S&P 500’de ilk kez 5.200 seviyesinin üzerinde kapanış yaptı. ABD vadelileri bugün de artı açılışa işaret ediyor.
  • Dün gerçekleşen fiyatlamalarda açıklamakta tek zorlandığım yer ABD 10 yıllık getirileri oldu. 2 yıllıklarda 8 baz puan düşüş yaşanırken 10 yıllıklarda düşüş hareketi sınırlı kaldı. Powell’ın bilanço yapısına dair açıklamalarını Mart ayı düşünceleri sunumumda Fed toplantısının en önemli kısmı olacağı şeklinde paylaşmıştım. Gerçekleşti. Altın rekora gitti.
  • ABD 10 yıllıkları – 2 yıllıkları makası hala 33 baz puan eksi. Dün 6 baz puan toparlasa da “resesyon gelmeden” eksi kalan “tarihin en uzun” periyotlarından birindeyiz… Eğer Fed’in dün paylaştığı ekonomik beklentiler gerçekleşecekse bu makasın artık tekrardan artıya geçmesi lazım. Diğer türlü istihdam piyasası riskleri artabilir. Dün ve bugün bana en çok gelen soru: “Bu noktadan altın alınır mı?”. Global portföylerde 2024 yılına altın ağırlığı %20 olarak başladık. Mart ayı düşünceleri sunumumda %20 ağırlığı koruduk ve 2024 hedefini $2.200’den $2.400’e çektik. Eğer dolar endeksi görüşümde ve ABD 10 yıllıkları getirileri görüşümde haklı çıkarsam bu noktadan bile kademeli alımlar yapılabilir. En yakın risk faktörleri ay sonunda PCE ve Nisan ayının ilk haftası TDİ verileri.
  • Gümüşte $26 ons seviyesi görüldüğü zaman 2024 hedef bölgemi $26-$28’den $28-$30’a revize edeceğim. Fed sonrası altın/gümüş oranının gerilemesi değerli metallerde yükselişin sağlıklı olduğuna işaret.
  • Fed’in 2024 faiz indirimi beklentileri (Nokta grafik) değişmemesi Bitcoin’in $60k-$62.5k destek bölgesini koruyarak tekrardan $67k üzerine çıkmasına neden oldu. İstihdam piyasasına dair kötü veriler ilk etapta Bitcoin pozitif fiyatlanır.
  • S&P 500’ün düzeltme yaşamadan yükselişine devam etmesi halka arz piyasasını canlandırıyor. Dün yarı iletkenler sektöründen Astera Labs ilk işlem gününde %72 prim yaptıJ Bugün Reddit’in işlemlere başlaması bekleniyor. Büyük ihtimal güzel bir primle günü sonlandırır…
  • Tencent beklentilerim dahilinde hem temettü miktarını arttırdı hem de hisse geri alım miktarını iki katına çıkardı. Hisse dün %1.8 primle ABD seansını sonlandırdı. Tencent Music’te (TME) yatırım bankaları hedef fiyatlarını tek tek yükseltiyor. TME’de aralık ayında işlem fikri paylaşmıştım 2024 YBB getirisi +%29.7… Tencent Holdings (TME çatı şirketi) tarafında da benzer bir süreç yaşarsak hiç şaşırmayacağım…
  • Dün PDD’de bilançosu sonrası %3.5 primle kapadı. Ancak açılışta %15 primliydi. Dünkü hareketi gördükten sonra PDD pozisyonları olanlar kar satışı yaparsa iyi olur…
  • Bugün seans sonrası Nike bilançosu var. İngiltere MB faiz kararı, Avrupa mart ayı PMI verileri ve ABD öncü göstergeler endeksi öne çıkanlar.

Fed’in tek sayfalık karar metni: https://www.federalreserve.gov/newsevents/pressreleases/monetary20240320a.htm

Fed üyelerinin ekonomik beklentileri: https://www.federalreserve.gov/newsevents/pressreleases/monetary20240320b.htm

Karar metni değişimi:

  • İlk paragrafta istihdam piyasasında bir miktar olumlu görüş değişimi dışında değişim yok.

2024 için büyüme beklentileri ve çekirdek PCE beklentisi yukarı yönlü revize edilirken işsizlik oranı beklentisi %4.1’den %4’e düşürülmüş. Yorum: Şubat ayı TDİ’de işsizlik oranı %3.9’duJ Fed 2024’te çift yönlü riskler (Hem istihdam hem de enflasyon) ile ilerliyor. Nisan ayı başında alacağımız Mart ayı TDİ’da ya %4 şimdiden görülürse?

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.