Uluslararası Piyasalar_21.05.2024

21 Mayıs 2024
Ether’in spot BYF’lerine dair umutların artması kripto piyasasına alım getirdi.

Bloomberg verilerine göre Ether (XETUSD) dün %13.8 ve bu sabah itibariyle %4.7 primli. Spot BYF’lere dair umutların artması 2022’den beri en iyi yükselişe neden oluyor…

Son bir yıllık getirilere baktığımızda Bitcoin’in spot BYF’lerinin onayı (Bu sene) ile Bitcoin-Ether getiri makası açılmıştı. Ether’in BYF sürecine dair piyasa algısının iyileşmesi ile getiri makasında önümüzdeki günler ETH lehine daralmanın devamı beklenebilir.

Aşağıda ETH BYF’lerine dair listeyi bulabilirsiniz.

Nisan ayından beri ilk defa Bitcoin $70k’nın üzerinde.

Dün S&P 500 hafif artı kapanış yaptı. JPM’in yatırımcı toplantısında hisse geri alımlarına dair çok iştahlı olmaması ve Dimon’ın CEO görevine ne kadar daha devam edeceği dedikoduları ile finansal sektör oldukça satıcılı bir gün geçirdi.

Yarı iletkenler teknoloji sektörünü desteklerken, metallerde yaşanan ralliye karşın hammadde sektöründe fiyat tepkisi zayıftı. Bu durum endüstriyel metallerde (özellikle bakır tarafında) kar satışı risklerini destekliyor.

  • Değerli metallerde mevcut seviyelerden “upside” çıkarma zorluğu (Dolar endeksi ve reel getiriler nedenli) devam ediyor. Jeopolitik riskler ve MB alımları fiyatlara destek olurken BYF varlıklarının azalmaya devam etmesi önemli bir ayrışma…
  • Bu sabah itibariyle Asya piyasalarında kırmızı rakamlar hakim. Avrupa tarafı da negatif başlangıçlara ilerliyor. ABD vadelileri eksi/yatay. Dün Fed konuşmaları “haziran ayı nokta grafiğinde” değişim olacağına işaret ederken, 3 faiz indiriminden 2’ye mi yoksa 1’e mi sorusuna cevap aramaya piyasa devam edecektir…
  • Morgan Stanley 2024 yıl sonu için S&P 500 tahminini yukarı yönlü revize etti. Ancak raporunda “defansif” sektörleri (Zorunlu tüketim & Altyapı) öne çıkardı.

  • Makro belirsizlikler (Enflasyonun gidişatı & F/K etkisi ile ekonominin gidişatı & HBK etkisi) kurumların yıl sonu tahminleri üzerinde etkili. JP Morgan “bearish” konumlanmasına devam ederken diğer kurumların mayıs ayında yapılan revizyonları yukarı yönlü. Ancak ortalama hedef hala mevcut seviyelerin aşağısında.

  • Siber güvenlik sektörünün önemli isimi PANW dün açıkladığı bilanço ile seans sonrası işlemlerde %9 düşüş yaşadı. Eğer benzer bir fiyatlama Nvidia tarafında da bu hafta olursa Perşembe-Cuma hisse piyasalarında oldukça sert satışlar görürüz.
  • Vix endeksinin geldiği yerler (2019’dan beri en düşük seviyeler) hedge açısından “ucuz” fiyatlar.
  • Petrol tarafında jeopolitik riskler etkili olamıyor. Haziran başındaki OPEC toplantısı (Arz kesintilerinin devamı?) ve talep tarafında gidişatın belirsizliği (ABD’de ekonomik veriler yavaşlamaya başladı) fiyatlamalarda etkili.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.