Uluslararası Piyasalar_24.04.2024

24 Nisan 2024
Tesla’nın Q1 finansalları kötü ama büyüme hikayesi “tekrardan” canlanıyor…
 • Dün hem Avrupa hem de ABD endeksleri oldukça iyiydi. Avrupa tarafında PMI’ların iyi gelmesi ve ABD tarafında kötü gelmesi fiyatlama dinamiğini oluşturdu. PMI aynı PMI. Peki iki farklı coğrafyada nasıl farklı etki yaratabiliyor? Coğrafya gerçekten kader mi?:)
  • Faiz indirimi olasılıklarında Avrupa tarafı Haziran ayına daha yakın. Dolayısıyla faiz indirimi olasılıkları bozulmadan ekonominin iyileşmesi Avrupa endekslerine olumlu yansıdı. İyi PMI = İyi fiyatlama
  • ABD tarafında ise 2024 başında yıl için 6 indirim beklentisi/fiyatlaması nisan ayında 2 indirim beklentisinin de aşağısına inmişti. Kötü veriyi piyasa faiz indirimi sürecine dair olumlu değerlendirdi. Kötü PMI = İyi fiyatlama
 • Peki endekslerde satışlar tamamen bitti mi? Bunu cevaplamak için erken. S&P 500’de 4.953’ten gelen alımlar ile dün 5.070’den kapanış yaptık. Günlük grafikte 5.120 üstü bir kapanış görmeden aceleci davranmamak lazım. Bu akşam META ve yarın akşam Alphabet & Microsoft bilançolarını açıklayacak.
 • Değerli metallere dair dolar endeksi & reel getiriler düşüncemin doğru çıktığını söyleyebilirim. Bu hafta başında gördüğümüz satışlar sadece jeopolitik riskler ile alakalı değildi. Dün EURUSD’de tekrardan 1.07’yi geçmemiz ve ABD 10 yıllık getirilerinde %4.6 altını görmemiz gün içi düşüklerden toparlanmaya sebebiyet verdi. Özellikle gümüşün $26.9 onsun üzerinde dün kapanış yapması değerli metal rallisinin bitmediğine dair önemli bir teknik sinyal.
 • Bitcoin tarafında tekrardan 50 gho direncine geldik. $67.5k üzeri bir kapanış yeni bir zirve hareketi başlatabilir.
 • Dün bilanço açıklayan isimlerden GE ve GM sırasıyla %8 ve %4 primlerle işlem gününü sonlandırdı. Endüstriyel isimlerde Q1’24 için iyi bilanço sezonu beklentim şimdilik kötü gitmiyor. XLI borsa yatırım fonu dün %1.4 primle 50 gho direncinin üzerinde bir kapanış gerçekleştirdi.
 • Texas Instruments dün seans sonrası açıkladığı bilanço ile yaklaşık %7 yükseldi. SOXS’den kısa sürede oldukça iyi getiri sağladık. Artık pozisyonları kapayabilirsiniz (Hala kapamadıysanız…)
 • Tesla ile ilgili bilanço öncesi paylaşımlarıma odlukça paralel bir sonuç ile karşılaştık. Finansallar kötü olsa da büyüme hikayesini Elon Musk hem insansız araç hem de daha ucuz araç ile tekrardan canlandırdı.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.