Uluslararası Piyasalar_24.06.2024

27 Haziran 2024
Politik riskler, S&P 500 Q2 kar beklentileri ve Shein arzı

Politik riskler:

Son durumlar;

 • Fransa’da Le Pen’in partisi açık ara önde. Fransa varlık fiyatlamalarında etkisi hissediliyor. Aşağıda daha da detaylandıracağım.
 • ABD’de başkanlık yarışında Biden geçen hafta Trump’ın önüne geçti. Açıklanan enflasyon verileri, S&P 500’de rekor üstüne rekor kapanışlar ve benzin fiyatlarında gerilemenin (https://gasprices.aaa.com/ ) etkileri. Bu durum Trump’ı gaza getirirse Cuma günü oldukça iddialı haber manşetleri görebiliriz…
 • Brexit oylaması ertesinde istifasını veren David Cameron sonrası Theresa May, Boris Johnson, Liz Truss ve Rishi Sunak ile muhafazakar parti yönetimi devam etmişti. Bu durum 4 Temmuz’da değişiyor. İşçi partisi açık ara önde.

Piyasa etkileri:

 • Fransa bankacılık sektörü erken seçim kararı ile ağır satış baskısı altında. BNP -%10, Societe General -%17 & Credit Agricole -%11. CAC40 endeksi mayıs ortasından beri %6.7 ve Fransa içi ulaşım sektörü gelirleri yüksek olan hisselerde de sağlam satış var. ADP -%10, Eiffage -%14 & Bouygues -%13. Le Pen’in borçluluğu arttıracak ve ulaşımda fiyat sınırlamaları getirecek adımları atmasına dair piyasada fiyatlama yapılıyor. Gerçekleşebilir mi?(Hem Le Pen tarafı aksiyona geçer mi hem de Macron onayı alınmadan ilerlenebilir mi?) ayrı bir konu. Trump seçildiğinde hisse piyasaları paramparça olacak deniyordu. Tarihin en uzun boğa rallisi oluştuJ Dolayısıyla Fransa seçimleri sonrasında endeks toparlamaya başlarsa hiç şaşırmayacağım.
 • ABD seçimlerinin fiyatlamalar üzerinde “yeni bir etkisi” şimdilik bir yok. Ancak Perşembe günü “ticaret savaşlarına” dair yorumlar oldukça önemli olacak. MSCI Çin mayıs ayı tepesinden yaklaşık %10 aşağıda. MSCI Meksika nisan ayı tepesinden %19 aşağıda. MSCI Hindistan seçim sonrası kayıplarının hepsini geri aldı ve seçim öncesine (Hindistan seçimleri) göre %5 primli.
 • İngiltere tarafında başbakanlık yarışında uzun zamandır işçi partisi öne çıkmıyordu. 1997-2007 arası Tony Blair zamanlarında hisse piyasaları iki adet boğa ve bir adet ayı piyasası yaşamıştı… Tabi bu durum ne kadar İngiltere’ye ne kadar global duruma bağlıydı ayrı bir konu… https://www.ox.ac.uk/about/oxford-people/british-prime-ministers Seçimler öncesi GBP’de ciddi bir değişim yok. Ancak eğer borçlanma artacaksa/bütçe açığı GDP’ye göre tekrardan yükselişe geçecekse seçim sonrası ilk hareket aşağı yönlü olabilir. https://commonslibrary.parliament.uk/research-briefings/sn06167/

S&P 500 Q2 beklentileri;

 • FactSet verilerine göre Q2 için yıllık bazda HBK büyümesi %8.8 bekleniyor. İletişim hizmetleri tarafında Alphabet ve Meta Platforms öne çıkıyor. Sağlık hizmetlerindeki olumlu ayrışma ise benim daha çok dikkatimi çekiyor (XLV)
 • Q2 için net kar marjı beklentisinde Q1’e göre iyileşme var. %11.8’den %12’ye artış bekleniyor. Yorum: Tüketim risklerinin arttığı bir ortamda gerçekleşebilir mi? Göreceğiz.
 • Teknoloji sektörü HBK büyümesine Nvidia’nın etkisi: “At the company level, NVIDIA ($0.64 vs. $0.27) is expected to be the largest contributor to earnings growth for the sector. If this company were excluded, the estimated (year-over-year) earnings growth rate for the Information Technology sector would fall to 6.6% from 16.1%.”
 • 2024 ve 2025 için ise sırasıyla %11 ve %14 büyüme beklentileri var.

Shein:

An IPO could value the fast fashion giant at about £50 billion ($63.3 billion).

Şirketin finansal ve iş metriklerini merak edenlere: https://www.businessofapps.com/data/shein-statistics/

 • Perakende sektörü son bir senede gerek GameStop çılgınlığı gerek Abercrombie etkisiyle %23 primli (XRT). Levi’s Çarşamba günü ve Nike Perşembe günü bilançolarını açıklayacak.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.