Uluslararası Piyasalar_25.03.2024

26 Mart 2024
Altın BYF’lerine Mart 2023’ten beri in yüksek haftalık giriş…
 • Geçen hafta Fed toplantısı etkisi ile S&P 500 yılın en iyi haftalık getirisini elde etti. Endeks haftalık bazda %2.3 prim yaptı. Sene başından beri ABD tarafında hisse endeksleri getirilerine baktığımızda “teknoloji yoğun” Nasdaq 100 öne çıkıyor.
 • Mart ayının ikinci yarısı itibariyle eşit ağırlıklı S&P 500 endeksi (RSP kodlu BYF) ve küçük sermayeli şirketleri de içinde barındıran Russell 2000 endeksi (RTY) diğer endeksler ile aradaki farkı kapamaya başlasa da hala gerideler. Bu hafta açıklanacak ABD Q4’23 son revizyonu özellikle bu iki endeks açısından önemli.

 • S&P 500’de yaşanan Q1’24 yükselişi ile analistler 2024 hedef fiyatlarını yukarı yönlü revize ediyor. En son Societe General 2024 hedefini 5.500 seviyesine güncelledi.
 • Endeksin rekor seviyelerde işlemler görüyor olması 2022 ile “uyuma periyoduna” giren halka arzları da canlandırıyor.

 • Mart ayında ABD piyasalarında Astra Labs ve Reddit arzları çok iyi “ilk gün” primleri katılımcılara sundu.

 • Diğer taraftan teknoloji şirketi kurucuları ve/veya üst yönetimlerin hisse satışları artmaya başladı. Bu taraf yakından takip edilmesi gereken bir “risk faktörü”.

 • Cuma günü Atlanta Fed başkanının 2024’e dair politika faizi beklentilerini paylaşması ile (https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-03-22/fed-s-bostic-now-anticipates-just-one-rate-cut-this-year ) dolar endeksi güçlendi ve değerli metaller kar satışı yaşadı.
 • BoJ’un 17 yıl sonra ilk faiz artışını gerçekleştirmesi ve Powell’ın geçen hafta basın toplantısı sonrası “dolar endeksinde” güçlenme trendinin (2022-2024) uzun vadede sonlanacağı görüşümü koruyorum. Dolar endeksinde uzun vadeli düşüncelerde artık düşüşler “al” değil. Yükselişler “satış”. Bugün Çin MB’si günlük Yuan sabitlemesini piyasaya göre daha iyi (Yuan lehine) gerçekleştirdi.
 • Altın ve gümüş Cuma günü kar satışları ile karşılaşmış olsa da aşağıdaki grafik “değerli metaller” açısından çok önemli. Altın BYF’lerinde uzun zaman sonra haftalık bazda giriş yaşandı. BYF tarafı altın için bu sene olumsuz noktaydı. MB alımları ile beraber BYF’ler de topa girmeye başlarsa 2024 hedefim olan $2.400 ons seviyesine düşündüğümden de erken gidebilir.
 • Altın için $2.135 ons ve gümüş için $24.5 ons desteklerinin korunması yükseliş hareketinin momentum kaybetmemesi adına önemli.

 • Kaldıraçlı fonların vadeli piyasalar da pozisyonlanması. Hem altın hem de gümüş son bir yılın en yüksek “net uzun” pozisyonundaydı. Cuma günü yaşanan düşüş bir miktar “kar satışı” olduğuna işaret. Ancak trend değişmedi…

 • Mart ayında dikkatimi çeken bir diğer konu şirket tahvillerine talebin güçlü olması. ABD’de şirket tahvillerine giriş 2020’den beri en hızlı ayını yaşıyor. Hem yüksek getirili hem de yatırım yapılabilir şirket tahvillerinin hazine tahvillerine kıyasla sunduğu ekstra getiri oranı “yüksek” talep nedenli geriliyor…

 • Bu hafta ABD tarafında Q4’23 büyüme verisi revizyonu ve PCE verisi öne çıkıyor. Cuma günü bir çok global hisse piyasası tatil olacak. 4 işlem günlük bir haftaya başladık…

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.