Uluslararası Piyasalar_27.03.2024

27 Mart 2024
S&P 500 üst üste beşinci ay da artı kapanışa doğru ilerliyor…
 • S&P 500 Ekim 2023 dibinden %26 primli. Kasım 2023-Şubat 2024 aylık getiriler sırasıyla %8.9, %4.4, %1.6 & %5.7… Mart 2024 sonuna yaklaşırken aylık performans +%2.1
 • Cuma günü ABD piyasaları kapalı. Dolayısıyla PCE verisi (Fed’in enflasyonu hedeflediği veri) aylık performansa etki etmeyecek. Üstü üste beşinci ayda da artı kapanış olup olmayacağını yarın açıklanacak GDP verisi son revizyonu
 • Ekim 2023’te ABD 10 yıllık getirileri en yüksek %5.02’yi görmüştü. 2023 yılını %3.88’den sonlandırdı. Dün kapanışı %4.2 seviyesinde gerçekleşti.
 • Spot altın fiyatları dün $2.200 ons seviyesini gördükten sonra ABD dayanıklı mal siparişleri verisinin (Şubat ayı için açıklanan) beklenti üstü gelmesiyle kar satışı yaşadı. Yarın açıklanacak ABD Q4’23 GDP verisi revizyonu eğer aşağı yönlü olursa altın fiyatlarında tekrardan yukarı hareket görürüz.
 • Mart ayı ABD tüketici güveni (Conferance Board’un açıkladığı) 104.7 ile piyasa beklentilerinin aşağısında. Şubat ayı rakamı 106.7’den 104.8’e revize edildi. 100 seviyesinin üzerinde olması iç tüketim adına olumlu. Ancak Ocak 2024’te açıklanan 110 seviyesinden yavaş yavaş gerileme yaşanması “istihdam piyasası” risklerini yavaştan arttırıyor.
 • Fed guvernörlerinden Waller’ın bugün seans sonrası konuşması var. Bostic’in iki indirim beklentisini bire revize ettiği açıklaması sonrası Waller’ın nasıl bir sinyal vereceği önemli.
 • BoJ’un 17 yıl sonra ilk faiz artışını gerçekleştirmesi piyasanın 17 yıllık uykusundan ayılmasını daha sağlayamadı. Bu sabah USDJPY 1990’lardan beri en yüksek seviyesine geldi. https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-03-27/yen-drops-to-lowest-since-1990-amid-intervention-speculation?srnd=homepage-middle-east
  • BoJ başkanı günün sonunda tahvil alımlarının hızını keseceklerini belirtti. Ayrıca artık verim eğrisi kontrolü yok. Dolayısıyla aşağıdaki haberin başlığı önemli… Dolar endeksinde 2022 sonrası düşüşleri al trendinin BoJ’un faiz artışı ile yükselişleri sat şeklinde orta/uzun vadeli düşüncemi koruyorum.

 • Dün API stokları 9 milyon varil artış gösterdi. Brent petrol güne %1 eksi devam ediyor. Bugün haftalık stoklar açıklanacak. Beklenti ham petrol tarafında 704k varil azalış. API verisi sonrası resmi stoklarda sürpriz bir artış görebiliriz.
 • Bitcoin haftaya güzel alımlar ile başlasa da yeni bir ATH yapamadan $70k seviyesinin tekrardan aşağısına döndü.
 • Son bir aylık sektör performanslarında (Ay başından beri değil) enerji şirketleri, hammadde şirketleri , endüstriyeller ve finansallar öne çıkıyor.

 • 2021 yılı verilerine göre dünyanın en büyük çikolata bazlı satışlara sahip üreticiler;
  • Sene başından beri eksi hisse getirisinde olanlar: Nestle, Mondelez,
  • Sene başından beri pozitif hisse getirisinde olanlar: Heiji, Ezaki, Hershey & Lindt

Yazmadıklarım halka açık değil. Örneğin bizim de iyi bildiğimiz Ferrero…

Performanslar artı/eksi şeklinde ayrışırken hepsinin ortak noktası bu sene yaşanan hisse rallisinin oldukça gerisinde kalmaları….

 • Reddit dün $10.5 milyar piyasa değerinden işlemleri sonlandırdı. P/S çarpanı artık Meta Platforms’un üzerinde… Meta oldukça karlı bir şirketken Reddit yeni karlılığa geçiyor…

Bugün seans sonrası Jefferies bilançosunu açıklayacak

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.