Uluslararası Piyasalar_27.05.2024

29 Mayıs 2024
Enflasyon beklentileri geriledi, endeksler yükselişine devam etti.
  • MÜ tüketici güveni anketinin (Mayıs 2024) alt kalemlerinden “enflasyon beklentileri”, 1 yıllıkta %3.3 ve 5 yıllıkta %3 açıklandı. Piyasada veri olumlu karşılandı. Ancak tüketici güveninde mart ayından beri düşüş olduğu atlanmamalı.
  • Dayanıklı mal siparişlerinde de nisan ayı piyasa beklentilerinin üzerinde açıklanırken mart ayına kayda değer bir aşağı revizyon yapılmış.
  • Cuma gününü S&P 500 %0.7 primle sonlandırırken haftalık bazda yatay bir kapanış (+%0.03) gerçekleştirdi. Üstü üste beşinci hafta da artı kapanış var.

S&P 500 haftalık değişimler:

  • Vix’in BYF’si VIXY’de son dört haftadır girişi var. Cuma günü Vix tekrardan 12 seviyesinin aşağısına geçmiş olsa da AUM’lar Vix’e bağlı fonlarda artıyor…

VIXY’de haftalık fon akışları:

  • Haftalık bazda sektör performansları aşağıda. ABD PMI verisi sonrası 10 yıllık getirilerde yaşanan yükseliş gayrimenkul sektörüne olumsuz yansıdı. Brent petrol %2’nin üzerinde kar satışı ile karşılaşınca enerji sektörü olumsuz etkilendi. Nvidia bilançosu ve oyun sektörü hisseleri (EA & Take-Two) iletişim hizmetleri ve teknoloji sektörünü pozitif tarafta ayrıştırdı.

  • Bloomberg’ün global 60/40 portföy endeksi dört hafta üst üste artı kapanış sonrası geçen haftayı %0.4 düşüşle sonlandırdı. MSCI Dünya Endeksi benzer bir şekilde dört hafta üst üste artı kapanış sonrası geçen hafta %0.3 düşüş gösterdi.
  • Yeni haftaya değerli metaller olumlu başladı. FT’de çıkan haber başlığı aşağıda. https://www.ft.com/content/74b0bd6b-e7f3-4e96-bf3e-ee09e6fc3205

  • Bugün ABD piyasaları kapalı. Bu hafta ABD tarafında PCE verisi önemli. HP ve Dell bilançolarını açıklayacak.

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.