Uluslararası Piyasalar_27.06.2024

27 Haziran 2024
En son kaldığımız yerden devam (https://www.tradeall.com/gunluk-piyasa-analiz-detay/9238/uluslararasi-piyasalar_24062024?a=b ) ;
 • Nvidia geçen hafta gördüğü zirve seviyesinden Pazartesi en düşüğe %16’ya yakın kayıp yaşadıktan sonra Salı ve Çarşamba günü hafif toparladı. Ancak zirveye göre hala %10 eksi.
 • S&P 500’ü piyasa ağırlığına göre beş parçaya ayırdığımızda bu sene yaşanan primlerin ana nedeni “en büyük” hisseler. Ayrıca derinliğin giderek azalması piyasada risklerin arttığı yorumlarına neden olmaya devam ediyor.

 • Q2 bilanço sezonuna yavaş yavaş başlıyoruz. Bu hafta FedEx bilançosu olumlu taraftan karşılansa da endeks için kritik öneme sahip çip sektöründe Micron’un dün seans sonrası %8’e yakın düşüş yaşaması bugün ABD endeks vadelileri ve Asya piyasalarına satışlar getiriyor.
 • S&P 500’de muhteşem yedili ve diğerleri diye iki grupta “net kar büyümesine” baktığımızda diğerlerinin Q1 yıllık büyümesi eksiydi. Q2’de de eksi büyüme bekleniyor. Yılın ikinci yarısı muhteşem yedili ve diğerlerinin net kar büyüme beklentileri daha yakınsıyor. Tabi bu beklentilerde en büyük risk faktörü “tüketimin seyri”.

 • Yılın ilk yarısı S&P 500 getirilerinde “yapay zeka” teması en büyük beş hisseyle öne çıkarken YZ teması dışında kalanların hisse performansı “kar büyümelerinde” daralma ile paralel. Bu durum yılın ikinci yarısında “sektör rotasyonları” adına takip edilecek.

 • Sektör rotasyonlarını tek fark eden biz değiliz tabi. YZ hisselerini dışarıda bıraktığımız zaman performanslarda “defansif” konumlanma var. Hem tüketim risklerine hem de çip sektöründe oluşan “enteresan ekosistemin” risklerine karşı bir hedge mi piyasa yapıyor?

 • Enteresan ekosistem: MSFT, META, AMZN & GOOG sermaye harcamalarını (ve yatırım planlarını) arttırıyor. Bu harcamalar (yatırımlar) Nvidia’nın beklentilerini yükseltiyor. Peki elimizde “şimdilik” Netflix veya Spotify tarzı mass market’a yayılabilecek bir ürün/hizmet “üretken YZ’de var mı?”. İleride olacaktır ama şimdilik sermaye yatırımı yapanların, bu yatırımları çıkarabilecek bir ürün/hizmet karşılığı ticarileşmede eksik… Ticarileşme var ama kırılma noktasında mı gerçekten?

 

 • Peki nasıl oluyor da örneğin Amazon rekora gidiyor? Ya da Apple AI platformunu tanıttıktan sonra roketliyor? Cevap: Üretken YZ heyecanının mevcut ürün satış döngülerini hızlandırması (iPhone’larda tek heyecan artık kamera kalitesi veya dizayn değil)  veya YZ dışı Çin’li rakiplerden alınan iş modellerinin uygulanması ile… https://www.cnbc.com/2024/06/26/amazon-plans-discount-store-in-bid-to-fend-off-temu-and-shein.html
 • Nvidia vs. Cisco karşılaştırmasında en çok değinilen konu Cisco’nun 99-00 zamanlarında yaşadığı yükseliş sonrası büyüme beklentisini aşağı çekmesi ile yaşadığı satış. Bir noktada bu durum Nvidia için de gelecek mi? Jensen (NVDA) o zamanları yaşamış bir kurucu/CEO. Dolayısıyla oyunu çok iyi biliyor. Nvidia istemese bile sermaye yatırımları yapanlar planlarına ufak bir törpüleme yaparsa aşağı yönlü riskler ciddi oranda artar. Q2 bilanço sezonunda bu taraf kritik olacak…

Sektör rotasyonlarında iki grafik/tablo aklımın bir köşesinde.

 1. Fed ilk faiz indirimi yaptıktan sonra altı aylık süreçte performanslar nasıl?

2. Bloomberg’ün yaptığı çalışma. Finsansal sektör tarafında dün Jefferies’in rakamları (hızlıca bir baktığımda) yatırım bankacılığı aktivitelerinde (Özellikle borçlanma araçları ihraçları) olumlu görünüyor.

İki tablonun da ortak noktası “sağlık sektörü”.

Hisse bazlı gelişmelerde (Şube ziyaretinde takip edebildiğim kadarıyla);

Dikkatimi çekenler.

Piyasalar:

 • Dün AMB üyelerinden gelen sene sonuna kadar iki indirim daha mesajı ve JPY’de değer kaybının devamı dolar endeksinde alımlara yol açtı.
 • ABD 10 yıllıkları sert bir yükseliş yaşadı. Hem dolar endeksinde hem de reel getirilerde yaşanan artış değerli metallerde satış baskısı yarattı.
 • Altın için $2.250 ons ve gümüş için $28-28.5 ons aralığını takip ediyorum.
 • Dün haftalık petrol stokları artış gösterdi. Petrol fiyatlarına tam anlamıyla yansımamış olsa da bugün ABD Q1 büyümesi revizyonu ile satışlar artabilir.
 • Bitcoin tatsız fiyatlanmaya devam ediyor. 58k-60k destek aralığı kritik.

Bugün gözler Biden-Trump TV tartışmasında (The showdown, hosted by CNN at 9 p.m. ET in Atlanta, will make history as the first debate between a sitting president and a former president.)

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.