Uluslararası Piyasalar_28.03.2024

29 Mart 2024
İlk çeyreğin sonuna gelirken…
 • Yarın ABD piyasaları kapalı olduğu için bugün S&P 500’ün spot işlemlerde çeyreğin son günü. Takip ettiğim 24 endeks/enstrüman arasında ilk çeyrekte Bitcoin, Brent petrol ve Nikkei 225 endeksi en iyi getirileri sunarken doğalgaz, MSCI Latin Amerika ve uzun vadeli ABD hazine tahvillerinden oluşan TLT borsa yatırım fonu en kötüleri… Bugün S&P 500 kapanışı sonrası getiri tablosunu yarın sabah paylaşacağım.
 • Dün S&P 500 endeksi %0.86 primle 5.248 seviyesinden günü sonlandırdı. Yeni rekor kapanış… İlk çeyrekte S&P 500’de yirminin üzerinde rekor kapanış gördük… Dün sektör bazında altyapı, gayrimenkul ve endüstriyeller öne çıktı. İletişim hizmetleri ve teknoloji artı kapatsa da en kötü performansa sahip sektörler oldu. Hisse bazlı hareketlerde S&P 500 endeksinde en iyi getiriler arasında Enphase (ENPH) ve First Solar (FSLR) var. FSLR Eylül 2023’ten beri ilk defa 200 gho üstünde kapanış gerçekleştirdi.
 • Japonya tarafından gelen haber akışları USDJPY’nin daha da yükselişinin “istenmediği” şeklinde yorumlanıyor. Nomura’nın trading tarafında önemli bir ismi USDJPY’de bu sene 140 seviyesinin görülebileceğini belirtti. Dolar endeksi aynı ABD enflasyonu gibi son düzlükte engebeli olarak devam ediyorJ
 • Dolar endeksinde Eylül 2022’den çizdiğim düşüş trendinin üzerinde fiyatlamaların kalıcı olmayacağını düşünüyorum. Dün Fed guvernörü Waller’ın politika faizine dair söylemleri ABD 10 yıllıklarını bugün tekrardan %4.20 üzerine çıkarırken bu hafta hem 5 yıllık hem de 7 yıllık ihraçlar iyi geçti… https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-03-27/fed-s-waller-says-no-rush-to-cut-should-delay-or-reduce-cuts

Dolar endeksi günlük grafik:

 • Dün seans sonrası Jefferies ilk çeyrek (Mali yılına göre Aralık 2023 – Şubat 2024) rakamlarını açıkladı. Düzeltilmiş HBK 87 cent ile piyasa beklentilerinin üzerinde. Toplam net ciro $1.74 milyar ile gene piyasa beklentilerinin üzerinde. Yönetimin yorumları;
  • “Our Q1 results reflect solid performance across our businesses and our Investment Banking pipeline continues to strengthen, which leads us to believe a more robust market is developing.”
  • “Investment Banking net revenues for the quarter were $740 million, up 28.2% from the prior quarter and 31.4% from the same quarter last year, primarily due to improved mergers and acquisitions and equity underwriting activity reflecting our market share gains against modest improvement in the market.”

 • Jefferies rakamlarına baktıktan sonra iki hafta sonra Q1’24 rakamlarını açıklayacak ABD’li yatırım bankaları adına görünümün gittikçe iyileştiği söylenebilir. Yatırım bankacılığı aktivitelerinin güçlenmesi düşüncesinde Eylül 2023’te Goldman’a (GS) işlem fikri yazmıştım. O zamanlar GS’nin fiyatı $330’dı. Dün kapanışı ise $415…
 • Robinhood dün takip ettiğim haftalık seviyenin üzerinde kapattı. Bugünde kapanışı takip seviyemin üzerinde yaparsa “kısa vadeli” momentum adına pozitif.

JEF işlem fikri: https://www.tradeall.com/temel-analiz-detay/9151/islem-fikri-jefferies-financial-group–jef

Robinhood: https://www.tradeall.com/temel-analiz-detay/9153/robinhood–hood

 • Bugün ABD’den Q4’23 GDP revizyonlarını alacağız (Kesin bugün açıklanacak kontrol ettimJ). Altın veri öncesi $2.200 ons sınırında. Eğer büyüme verisinde aşağı yönlü revizyon alırsak yeni bir rekora hazırlanın.
 • Gümüş $24.5 ons seviyesinin üzerinde. Gümüş tarafında alımların artması değerli metaller yükselişini daha sağlıklı duruma getirir.
 • Bitcoin $70k civarında. Brent petrol $86’nın üzerinde ve bakır CME kontratları 400 desteğini koruyor. Çin tarafında başkan Xi’nin iş dünyası ve finans dünyası ile görüşme haberleri “tekrardan” ekonomik toparlanma adına spekülasyonları arttırıyor.
 • Bugün ABD büyüme verisi revizyonu sonrası bilgilendirme notu paylaşacağım.

 

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.