Uluslararası Piyasalar_29.03.2024

2 Nisan 2024
S&P 500 ilk çeyrekte 22 adet rekor kapanış gerçekleştirdi.
  • S&P 500 Mart ayını %3.1 primle sonlandırdı. Üst üste beşinci ayında artı kapanış gerçekleştirdi.
  • Q1’24 için S&P 500’ün primi %10.2 seviyesinde. Üst üste ikinci çeyrekte de iki haneli getiri var. Bu durum tarihte sık yaşanılan bir istatistik değil.  Aşağıda 1945’ten itibaren iki çeyrek üst üste çift haneli getiriler sonrası endeksin performansını bulabilirsiniz. Fed, büyüme, değerleme vs… gibi konuları bir köşeye koyarsak;

Geçmiş getiriler bize Nisan ayına dair çok iyi sinyal vermezken yılın ikinci yarısında rallinin kuvvetleneceği görüşünü destekliyor.

  • Bugün birçok borsa işleme kapalı. 28 Mart kapanışlarını baz alarak takip ettiğim 24 endeks/enstrümanın aylık getirileri aşağıda. Bitcoin ve değerli metaller olumlu tarafta doğal gaz, gelişmekte olan ülke paraları endeksi ve dolar endeksi olumsuz tarafta ayrıştı.

  • Yılın ilk çeyreğine baktığımızda ise değişimler aşağıda.

  • S&P 500’de yılın ilk çeyreğinde iletişim hizmetleri, enerji, teknoloji, finansallar ve endüstriyeller endekse göre daha iyi getiriler yarattı.

  • S&P 500’de 2024 performansını oluşturan hisseler ağırlıkla yapay zeka temasına dahil olanlar. Mart ayında hammadde, enerji ve tarım sektörlerinde önemli hisselerin de yükselişe katıldığını gördük.

S&P 500’de Mart ayı hisse performansları:

  • Spot piyasada altın Mart ayını rekor seviyede sonlandırdı. Bugün ABD’den PCE verisi açıklanacak. 3 aylık ve 6 aylık

  • ABD’de küçük sermayeli şirketler S&P 500’e kıyasla üç sene üst üste eksi getiride sonlandırdıktan sonra 2024 ilk çeyreğinin sonunda da eksi… M&A aktivitesi ve halka arzların artışı bir noktada Russell 2000 endeksinde olumlu etki yapacak. Ancak S&P 500’ün karlılığı çok daha iyi. R2K’e dahil şirketlerin %30’u zarar ediyor. Risk algısında toparlanma ve yatırım bankacılığı aktivitelerinin artması R2K için olumlu olur. Yılın ikinci yarısı küçük sermayeli şirketlerden daha iyi performans bekliyorum.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.