Uluslararası Piyasalar_30.05.2024

30 Mayıs 2024
Mayıs ayının son haftası kar satışlar arttı ve volatilite yükseldi…
 • Dün açıklanan Almanya TÜFE verisinin piyasa beklentilerinin üzerinde açıklanması ile Avrupa tarafında 10 yıllık hazine tahvillerinde getiriler yükseldi.
 • Bu hafta ABD tarafında gerçekleştirilen 2-5-7 yıllık hazine tahvilleri ihraçları da piyasa beklentilerinden kötü. Bu durum ABD 10 yıllık getirilerinde de yükselişe neden oluyor.
 • Tahvil faizleri/getirilerinde yaşanan yükselişler, hisse piyasalarında “kar satışlarına” neden oluyor. Dün seans sonrası bilanço açıklayan isimlerin ilk fiyatlama reaksiyonu: Salesforce -%17, UiPath -%29!! & C3.AI +%8
  • Salesforce ve UiPath nedenli ABD vadelileri bugün satıcılı.
 • Teknoloji hisselerinde ve yapay zeka temasında işlem fikrileri Q1 bilanço sezonu için “agresif bir şekilde” paylaşmadım. Daha defansif veya değerleme olarak ucuz gördüğüm & hikayesi daha fiyatlanmamış hisselere odaklandım. Mayıs ayının son haftası bu düşüncenin doğruluğunu gösteriyor.
 • Dün açıklanan ANF bilançosu sonrası bugün LULU için işlem fikri paylaşmayı düşünüyorum.
 • Temiz enerji BYF’lerinde teknik görünüm giderek iyileşiyor.
 • Hem tahvil hem de hisse piyasalarından çıkışlar dolar endeksini güçlendiriyor. Değerli metaller üzerinde satış baskısı yaratıyor.
 • Mart ayından beri ilk defa altın spot piyasada 50 gho desteğine geriledi. 2.320 ons seviyesinin aşağısında kapanış 2.190-2.200 aralığına kadar geri çekilmeye neden olabilir. Yarın açıklanacak PCE verisi sonrası da gümüşte $30 ons seviyesini takip edeceğim. Jeopolitik riskler daha da artmayınca (Sıçrama riskleri), piyasa değerli metallerde reel getiriler ve dolar endeksi bazlı fiyatlamaya geçiyor.
 • Petrol fiyatları dün ve bugün geriliyor. Bugün açıklanacak haftalık stok verisi ile tepki alımları bekliyorum.
 • Fed’in bej kitabı, büyümede ılımlı seyrin devamına işaret ederken kritik cümle: Contacts in most Districts noted consumers pushed back against additional price increases, which led to smaller profit margins as input prices rose on average.
 • Bugün ABD Q1’24 büyüme verisinin revizyonunu alacağız. Piyasa kişisel tüketim detayına odaklanacak.
 • VIX endeksi, Nvidia bilançosu sonrası gördüğü dip seviyelerden %24 yukarıda.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.