Uluslararası Piyasalar_15.05.2024

15 Mayıs 2024
MSCI Dünya endeksi rekor seviyelerde…
 • Uluslararası piyasalara dair mayıs ayı düşüncelerimin ana noktası “volatilite” artışıydı. Şimdiye kadar bu çok gerçekleşmedi. Piyasa bardağı dolu tarafından görmeye devam ediyor.
 • Dün ABD’de nisan ayı ÜFE verisi açıklandı. Hem manşet hem de çekirdek aylık değişimlerde piyasa beklentilerinin üzerinde olsa da PCE verisine dahil olan kalemlerin (Sağlık hizmetleri ve ulaşım gibi) görece iyileşme göstermesi piyasada risk iştahını arttıran ilk gelişmeydi.
 • Risk iştahını arttıran ikinci gelişme ise Powell’ın Amsterdam’da yaptığı konuşma oldu. Para politikasının sıkı olduğunu vurgulaması ve ilk değişikliğin “indirim” yönlü olacağını özetleyen bir yapı sunması ile “zamanlama” belirsizliği olsa da “piyasayı korkutacak bir şahinlik” içermedi. Aynı panelde AMB üyesi de konuştu. AMB tarafında faiz indirimi sürecine de yaklaşıyoruz.
 • Yılın ikinci yarısı için senkronize faiz indirimleri teması fiyatlamalarda belirleyici. Ancak her açıklanan veri bu temaya paralel de ilerlemiyor. Mayıs-Haziran döneminde bu temanın “gerçekliğe” dönüşünü daha iyi anlayacağız. O zamana kadar “mantıken” volatilite artmalı. Ancak mayıs ayının ilk yarısında artmadı.
 • S&P 500 endeksi dün %0.5 primle “rekor seviyeye” oldukça yakın bir kapanış gerçekleştirdi. MSCI Dünya endeksinde (ACWI) rekordayız. ACWI mart ayında da rekordaydı ve uzun vadeli tahvil getirilerinde yükseliş & jeopolitik risklerde artış ile “düzeltme” yaşadı. ABD 10 yıllıkları %4.7’den %4.4’lere gerilemiş olsa da “hisse rallisinin” soluksuz devamı için daha sert geri çekilmeler lazım.

 • Bloomberg’e nisan ortasında 2024 sonu için tahmin giren kurumların medyan rakamının üzerindeyiz. Ya HBK’lar iyileşecek ya da ıskonto oranı düşecek. İçinde bulunduğumuz ayda açıklanan ekonomik veriler ABD’de yavaşlamayı daha çok öne çıkarıyor. Top iskonto oranında…

 • İyi bilançolara hisse reaksiyonları geçmiş dönemlere göre güçsüz kalsa da Q1 rakamları kötü değil. Ancak kötü olmamasının başlıca nedeni mega sermayeli teknoloji hisseleri. Yapay zeka temasında da ayrışmalar yaşanıyor. Her YZ hissesi bilançosu sonrasında iyi gitmedi.

 • S&P 500’de son bir aylık sektör performanslarına baktığımızda zorunlu tüketim ve altyapı sektörleri en iyileri… Normal şartlarda “defansif bir yapı” dememiz lazım.
 • Tahvil getirilerine hassasiyeti yüksek iki sektör olan “gayrimenkul” ve “altyapı” tarafında da çok net bir ayrışma var. Bu iki sektör “genelde” 10 yıllık getirilerin hareketine bağlı paralel bir performans sergiler. Altyapı uçarken gayrimenkul geride kalmış. 10 yıllıklar %4.4’ün aşağısına geçmekte zorlanıyor. Londra’dan yeni geldim ama bu durumu Sherlock’un bile çözmesinin kolay olacağını zannetmiyorum.

 • Bugün TSİ 15:30’da ABD nisan ayı TÜFE verisi yakından takip edilecek. Seans sonrasında da Cisco rakamlarını açıklayacak. Eğer bugün kötü bir TÜFE ve seans sonrası kötü bir Cisco hisse fiyatlaması görürsek hafta kapanışı düne göre çok daha farklı olur…
 • Çekirdek TÜFE için yıllık değişimin son üç yılın en düşüğü bekleniyor.

 • EURUSD’de dün nisan ayından beri ilk defa 200 gho üstünde bir kapanış gördük. Bugünde 100 gho’nın üzerinde işlem görüyor.
 • Brent petrol $83 seviyesinin aşağısında. Altın ve gümüş hafif primli. Nisan-Mayıs düşüncelerinde gümüş pozisyonları iyi seçim oldu. Eğer $28.9 ons üzeri bir kapanış görürsek yükseliş hızı “teknik olarak” daha da artar.
 • Hisse piyasalarında risk iştahı iyi giderken, Meme hisselere yatırımcı talebi artarken neden Bitcoin $60k-$62.5k aralığını “net bir şekilde” yukarı kıramıyor? Sherlock 2.0 🙂
 • Mart sonuna doğru Tencent için $36’dan yazdığım işlem fikri (https://tradeallupplus.com/resources/all/islem-fikri-tencent-holdings-tcehy ) dün bilançosu ile $51.5’den kapanış yaptı.

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.