Ana Kavramlar

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
< Geri dön

BRK- Berkshire Hathaway Inc.

Berkshire Hathaway Inc. (BRK), yan kuruluşları aracılığıyla dünya çapında sigortacılık, demiryolu yük taşımacılığı ve kamu hizmetleri alanlarında faaliyet gösteren bir holdingdir. Şirket 1998 yılında kurulmuştur ve merkezi Omaha, Nebraska’dadır. BRK’nın başkanı ve CEO’su, tarihin en başarılı yatırımcılarından biri olan Warren Edward Buffett’tir.

BRK, mal, kaza, can, kaza ve sağlık sigortası ve reasürans sağlar; ve Kuzey Amerika’da demiryolu sistemleri işletmektedir. Enerji sektöründe doğalgaz, kömür, rüzgar, güneş, hidroelektrik, nükleer ve jeotermal kaynaklardan elektrik üretir, iletir, depolar ve dağıtımını yapar. FMCG segmentinde, şirket kutulu çikolatalar ve diğer şekerleme ürünleri üretmektedir. Tüketicinin takdirine bağlı olarak, BRK otomobil perakendeciliği yapar; mobilya, yatak takımları ve aksesuarlar; ev aletleri, elektronik ve bilgisayarlar; mücevher, saat, kristal, çini, kadeh takımı, sofra takımı, hediyeler ve koleksiyon ürünleri; mutfak eşyaları; ve motosiklet giyim ve ekipmanları. Nakliye ve inşaatta BRK, havacılık ve enerji üretimi uygulamaları için özel kimyasallar, metal kesme aletleri ve bileşenler sağlar; döşeme ürünleri; yalıtım, çatı kaplama ve mühendislik ürünleri; bina ve mühendislik bileşenleri; boyalar ve kaplamalar; yanı sıra imal edilmiş ve şantiyede inşa edilmiş ev inşaatı ve ilgili borç verme ve finansal hizmetler sunmaktadır.

 

Şirket ayrıca televizyonları ve bilgileri içeren bir medya dağıtımı işletmektedir; bayilikler ve hızlı servis restoranları gibi yemek hizmetleri; bakkal ve yiyecek servisi dağıtım hizmetleri ve profesyonel havacılık eğitimi ve ortak uçak sahipliği programları.