Ana Kavramlar

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
< Geri dön

CVX – Chevron Corporation

Chevron Corporation (CVX), yan kuruluşları aracılığıyla entegre enerji, kimyasallar ve petrol ürünleri ile uğraşmaktadır. CVX 1879’da kuruldu ve merkezi San Ramon, California’da bulunuyor. Eskiden ChevronTexaco Corporation olarak bilinen CVX, 2005 yılında adını Chevron Corporation olarak değiştirdi. Tahminen 58.700 petrol kuyusuna ve 6.600’den fazla gaz kuyusuna sahiptir. İki segment üzerinden çalışır: yukarı akış ve aşağı akış.


30/06/2021

Yukarı akış segmenti (%26) doğal gaz ve ham petrol araştırır, geliştirir ve üretir. Ham petrolün boru hatları aracılığıyla taşınması ve sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) işlenmesi, sıvılaştırılması, taşınması ve yeniden gazlaştırılmasının yanı sıra taşınması, depolanması ve pazarlanmasıyla ilgilenmektedir. Aynı zamanda bir gaz-sıvı tesisi işletmektedir.

Aşağı akış segmenti, ham petrolü petrol ürünlerine rafine eder. CVX’in gelirinin çoğunluğunu oluşturur (%74). Petrol pazarlaması, ham petrol ürünleri, yağlayıcılar, emtia petrokimyasalları, yakıt ve yağlayıcı katkı maddelerinin rafine edilmesi ve pazarlanmasıyla ilgilenmektedir. Ham petrolü boru hatları, deniz araçları, motor ekipmanları ve vagonlar aracılığıyla taşır. Bu segment ayrıca sigorta, gayrimenkul faaliyetleri ve teknoloji işletmeleri için nakit yönetimi ve borç finansmanı faaliyetleri sağlar.

 30/06/2021 

CVX, %65’i ABD dışındaki 25 ülkeden üretimle dünya çapında 47.000’den fazla verimli petrol ve gaz kuyusu işletmektedir. Amerika, Asya, Afrika, Avrupa ve Avustralya olmak üzere 5 kıtada faaliyet göstermektedir. Dünya çapında 13.000 benzin istasyonu ve 70 havalimanı aracılığıyla ürün satıyor.