Ana Kavramlar

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
< Geri dön

GM- General Motors Company

General Motors Company (GM), dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biridir. Dünya çapında otomobil, kamyon, geçit ve otomotiv parçaları tasarlar, üretir ve satar. GM, 1908’de kuruldu ve merkezi Detroit, Michigan’da bulunuyor. Markaları Buick, Cadillac, Chevrolet ve GMC’dir. Dört farklı ana iş bölümü aracılığıyla faaliyet göstermektedir: GM Kuzey Amerika (GMNA), GM International (GMI), Cruise ve GM finansalları.

GMNA, Buick, Cadillac, Chevrolet ve GMC markaları altında pazarlanan araçlar üretmektedir.

GMI, stratejik ortaklıklar aracılığıyla ABD dışındaki müşterilere bu markaları ve Holden araç serisini satmaktadır. Bu segment aynı zamanda araçların yerel Baojun, Buick, Cadillac, Chevrolet ve Wuling markaları altında üretildiği ve satıldığı Çin’deki şirketlerde de hisse sahibidir.

Şirketin GM Cruise birimi, otonom araç teknolojisine yatırım yapar ve geliştirir.

GM Financial, bayilere yeni ve kullanılmış araç envanter finansmanı, envanter sigortası, işletme sermayesi, sermaye iyileştirme kredileri ve depolama merkezi finansmanı gibi ticari ürünlerin yanı sıra otomotiv finansmanı ve perakende kredisi/kira kredisi ürün ve hizmetleri sunmaktadır.

30 June 2021 

GM’nin müşterileri arasında ABD genelinde ürünlerini üreten, monte eden, dağıtan, depolayan ve test eden 100’den fazla lokasyon aracılığıyla tüketiciler, ticari işletmeler, şirketler ve hükümetler bulunmaktadır. Arjantin, Brezilya, Kanada, Çin, Kolombiya, Güney Kore ve Meksika’yı içeren 30’dan fazla ülkede benzer işlevlere sahip konumlara sahiptir.

GM’nin ABD’deki en büyük tek pazarı, satışların yaklaşık %85’ini oluşturuyor ve Çin’i küresel büyüme stratejisinin anahtarı olarak görüyor. Geleceğe bakarken GM, elektrikli araçlar ve otonom araçlar geliştirmeye yatırım yapıyor.